Başkan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i Kabul Edecek! Başkan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i Kabul Edecek!

Yerel seçimler öncesinde AK Parti’ye yönelik eleştirileri sebebiyle partisi tarafından istifası istenen MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin davetiyle partisine döndü.

AK Parti’ye yönelik eleştirileri sebebiyle 2023’ün Aralık ayında istifası istenen Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) döndü.

14 Mayıs 2023’te yapılan seçimlerde MHP’den Kocaeli Milletvekili seçilen ve 2023’ün Aralık ayında partisinden istifa eden Saffet Sancaklı, tekrar MHP’ye döndü.Mhp Milletvekili Saffet Sancaklı, Ak Parti Eleştirilerinin Ardından Mhp'ye Geri Döndü

Ayrılık dört ay sürdü!

TRT’nin haberine göre Sancaklı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin daveti üzerine partiye yeniden üye oldu. Sancaklı, dört ayın ardından partisine dönmüş oldu.

Bahçeli eleştirmiş, Sancaklı istifa etmişti

Sancaklı, yerel seçimleriyle ilgili yaptığı açıklaması sonrasında, önce MHP Genel Başkanı tarafından bu açıklaması eleştirilmiş ve bunun üzerine parti yönetimi tarafından istifası istenmiştir. Sancaklı, 9 Aralık 2023’te MHP üyeliğinden istifa etmişti.

Sancaklı ne demişti?

Sancaklı, yerel seçim sürecinde Cumhur İttifakı’nın Kocaeli adaylarının tamamının AK Parti’den gösterilmesi durumunda parti tabanında kızgınlık olacağını söylemişti.

TBMM’de Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni yönetimini ağırlayan Sancaklı, AK Parti’nin eski milletvekillerinden, yeni dönemde MKYK’ye giren İlyas Şeker’in geçen seçim döneminde yaptığı “Ne gerek var. Belediyeleri birlikte yöneteceğiz” sözlerini hatırlatmış, o dönem o sözleri anlayışla karşıladıklarının altını çizerek şöyle konuşmuştu:

“Geçen dönem yerel seçimlerde bize beraber yöneteceğiz dediler. Ama bizim hiçbir arkadaşımıza ne Büyükşehir’de daire başkanlığı ne de ilçe belediyelerinde başkan yardımcılığı verdiler. Türkiye’de de sadece Kocaeli’de bize belediye vermediler. Halbuki 1000 oyla, 800 oyla kazanılan belediyeler var. Demek ki MHP’nin burada katkısı var, artısı var. Bu dönem MHP’ye en azından bir belediye vermezlerse, beni seçim sürecinde ve seçim çalışmalarında Kocaeli’de göremezler. Tabanımız bunu anlar. Bunu çok iyi anlayacak olan teşkilatlarımız emin olun sahada olmayacaktır. Cumhur ittifakı Kocaeli’de en az 4-5 belediyeyi kaybeder. Bu sefer umdukları gibi olmaz. Bekliyoruz. Süreç nasıl olacak, bakacağız. Bizim arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyor. Ben onlara gerekli bilgileri de verdim. Birkaç güne kadar çalışma bitecek. Sonrasını hep birlikte göreceğiz. Ama dediğim gibi şayet Kocaeli’de 13 adayın 13’ü de AK Parti’den olursa ben Kocaeli’ye gelmeyeceğim, seçim çalışmalarına destek vermeyeceğim.”

Bahçeli, Sancaklı’nın “Cumhur ittifakı Kocaeli’de en az 4-5 belediyeyi kaybeder” sözlerine “Futbol hayatında 3 büyük kulüpte oynama geleneğini siyasette de mi sürdürmek istiyor? Tercih kendisinindir” demişti.

Bahçeli’nin tepkisinin ardından Sancaklı sosyal medya hesabından istifa ettiğini duyurdu. Sancaklı’nın paylaşımı şöyleydi:

“Mensubu olmaktan şeref duyduğum Milliyetçi Hareket Partisi üyeliğinden; yerel seçim sürecinde Cumhur İttifakını ve Partimizi her türlü tezvirat ve spekülasyondan uzak tutmak gayesiyle, Sayın Genel Başkanımızın talimatı doğrultusunda istifa ediyorum. Bu vesileyle; Milliyetçi Hareket Partisine ve Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beye bağlılığımın tavizsiz bir şekilde devam edeceğini bildirir, kamuoyuna saygılarımı sunarım. “