Liderler Oylarını Nerede Kullanacak? Liderler Oylarını Nerede Kullanacak?

Bugün, İYİ Parti'nin 5. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkanlık için heyecan dolu bir gün yaşanıyor. Meral Akşener'in yeniden aday olmayacağını açıkladığı bu önemli kurultayda, 4 isim genel başkanlık için yarışıyor.

Kurultayın adayları arasında Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ve Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz bulunuyor. Her bir aday, genel başkanlık için gereken imza sayısını tamamlamış durumda. Tüzüğe göre, genel başkanlığa aday olabilmek için her bir adayın, 1302 delegeden en az 66'sının imzasını alması gerekiyor.

Ankara Ticaret Odası Congresium'da gerçekleşen kongreye seyirci alınmazken, bu karara ilişkin adaylardan gelen eleştirilere, salon kapasitesini işaret ederek yanıt verildi. Organizasyon komitesi, "İYİ Parti, bugüne kadar hiçbir makam, merci, kurum veya kuruluşun vesayetine veya müdahalesine müsaade etmemiştir, etmez." şeklinde açıklama yaptı.İyi̇ Parti Kurultayında Genel Başkan Adayları Kimler İyi̇ Parti Kurultayında 4 Aday Yarışıyor

Adayların Açıklamaları

Müsavat Dervişoğlu, NTV yayınında partide kendisini birleştirici güç olarak gördüğünü belirterek, "Ben emanetçi olacak karakterde değilim, Sayın Akşener de öyle bir zihniyette değilim." dedi.

Koray Aydın ise Sözcü'ye yaptığı açıklamada, seçime tek başına girilmesi kararını eleştirerek "Bu zaferin içinde biz de olacaktık." şeklinde konuştu. Aydın, partiden istifa edenlerle temas halinde olduğunu belirterek genel başkan seçilmesi halinde hepsinin geri döneceğini söyledi.

Meral Akşener'den Veda Konuşması

Yeniden aday olmayacağını açıklayan Meral Akşener, genel başkan olarak son kez kürsüye çıkarak bir veda konuşması yaptı. Akşener, "Bugün karşınızda bu kürsüden son kez konuşuyorum. Çünkü bugün emaneti devretme günü." diyerek duygularını paylaştı.

Akşener'in açıklamalarından satır başları şöyle: "Hayatımın 30 yılını farklı dönemlerde memlekeletimizin geleceği devletimizin güvenliği için siyaset sahnesinde çalışarak geçirdik. Beni motive eden tek bir şey vardı o da tüm eğitim hayatım boyunca beni parasız yatılı okutan milletimize ve her geçen gün tahrip edilen devletimize karşı vefa borcumu ödemekti. Bu uğurda 30 yıl boyunca bir kadın olarak zorluklarla iftiralarda tehditlerle karşılaştım.Her devrin ahlaksızlarıyla mücadele ettim. Zihnim de vicdanım da rahat oldu. Hiçbir zaman kişisel bir çıkarım olmadı. Hiçbir zaman utanacağım bir yaram olmadı. Hiçbir zaman vicdanımı susturabilecek bir güç olmadı. Yalan dolana hiç tahammülüm olmadı. Tehdide hiç eyvallahım olmadı. Toz zerresi kadar korkum da olmadı."

İYİ Parti'de bugün gerçekleşen kurultay, partinin önümüzdeki dönemdeki siyasi rotasını belirleyecek önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Adaylar arasındaki yarışın sonuçları, parti içinde ve genel olarak Türk siyasetinde önemli etkiler doğurabilir. Kurultay sürecinde yaşananlar, İYİ Parti'nin geleceği ve Türk siyasetinin seyrini belirlemede kritik bir rol oynayabilir.