Türkiye'nin uluslararası hava trafiğinde önemli bir konuma sahip olan İstanbul Havalimanı, artan göçmen akışları ve uluslararası seyahat düzenlemeleriyle gündeme geliyor. Bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı'nın, Meksika, Panama, Kolombiya ve Venezuela'ya transit seyahat edecek 10 ülkenin vatandaşlarına yönelik elektronik havalimanı transit vizesi uygulamasını başlatacağı açıklandı.Türkiye, İstanbul Havalimanı'ndan 4 Ülkeye E Vize Zorunluluğunu Duyurdu (1)

Türkiye ve Düzensiz Göç Bağlamı

Türkiye, geçiş ülkesi ve hedef ülke olarak düzensiz göç hareketlerinin yoğun yaşandığı bir bölgede bulunmaktadır. Özellikle Orta ve Latin Amerika üzerinden Kuzey Amerika'ya yönelen düzensiz göçmen akışında Türkiye'nin transit hava yolu imkanlarını kullanan göçmenlerin sayısında artış yaşanmaktadır. Bu durum, uluslararası havacılık kuralları çerçevesinde denetimlerin sıklaştırılmasını gerektirmiştir.

Uygulama Detayları

Bu kapsamda, Türk Hava Yolları (THY) mart ayında Güney Amerika ülkelerine seyahat edecek yolcuları bilgilendirerek, uçuşlarda ek kontroller uygulanabileceği uyarısında bulunmuştur. Dışişleri Bakanlığı ise elektronik havalimanı transit vizesi (e-HTV) uygulamasının hayata geçirilmesi için gerekli hazırlıkları tamamlamıştır.

Başlangıç İçin Para Kazanma Fikirleri: Hemen Başlayabileceğiniz Kolay Yollar Başlangıç İçin Para Kazanma Fikirleri: Hemen Başlayabileceğiniz Kolay Yollar

Başvuru ve Uygulama Süreci

15 Nisan itibarıyla yürürlüğe girecek olan uygulamaya tabi olan Hindistan, Afganistan, Nepal, Burkina Faso, Gine, Çad, Somali, Kamerun, Moritanya ve Yemen vatandaşları, e-visa.gov.tr portalı üzerinden çevrim içi olarak ücretsiz başvuru yapabileceklerdir. Başvuru sırasında yolcuların kişisel bilgilerini, konaklayacakları adres bilgilerini ve bilet numaralarını doğru bir şekilde girmeleri gerekmektedir.

Elektronik havalimanı transit vizesi, Türkiye'nin uluslararası taşımacılık ve göçmen akışlarındaki rolünü güçlendirecek önemli bir adımdır. Bu uygulama, Türkiye'nin uluslararası toplumda düzensiz göçle mücadeledeki etkin rolünü ve taahhütlerini bir kez daha ortaya koymaktadır.