Eski ABD Başkanı Donald Trump'a emlak dolandırıcılığı davasında verilen 454 milyon dolarlık para cezası, New York Temyiz Mahkemesi tarafından 175 milyon dolara indirildi. Bu karar, Trump'ın mal varlıklarına el konulma riskini ortadan kaldırdı.

Trump'ın Hukuki Süreci ve Son Karar

New York Başsavcısı Letitia James, Trump'ın üç çocuğu ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiği suçlamasıyla dava açmıştı. 2 Ekim 2023'te başlayan duruşmalar, 11 Ocak'taki kapanış konuşmalarıyla sona erdi. Yargıç Arthur Engoron, "emlak sektöründe hileli işler yapmak"tan Trump’a 354,9 milyon dolar, çocukları Donald Trump Jr. ve Eric Trump’ın her birine 4'er milyon dolar, şirketin eski mali işler müdürüne de 1 milyon dolar para cezası verdi.Trump'a Verilen 454 Milyon Dolarlık Cezada Büyük İndirim!

Trump kararı New York Temyiz Mahkemesi'ne götürdü ve mahkeme, bugün ödemesi gereken miktarı 454 milyon dolardan 175 milyon dolara indirerek Trump'a 10 gün ek süre tanıdı. Bu karar, Trump'ın bankalardaki parası ve bazı önemli taşınmaz mülkleri üzerindeki kontrolünü kaybetme riskini ortadan kaldırdı.

Trump'ın dolandırıcılık cezasına yapılan bu indirim, ABD medyasında Trump için "çok önemli ve beklenmedik bir zafer" olarak nitelendirildi. Ancak, Trump ve ailesi hala ciddi bir para cezasıyla karşı karşıya. Öte yandan, bu kararın Trump'ın politik kariyerine etkisi merak konusu.

Dolandırıcılık Davasında Neler Olmuştu?

New York Başsavcısı Letitia James, Trump'ın üç çocuğu ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiği suçlamasıyla dava açmış ve Trump ve çocuklarının New York'ta şirket kurmalarını, 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklayıp 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmalarını talep etmişti.