Endonezya'nın Ruang Yanardağı: Jeolojik Özellikleri ve Tehlikeleri Endonezya'nın Ruang Yanardağı: Jeolojik Özellikleri ve Tehlikeleri

Gazze'deki Sivil Savunma Birimi Sözcüsü Mahmud Basal, yayımladığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nin kuzeyine yardım taşıyan uçakların havadan indirdiği insani yardım kutularını taşıyan paraşütlerin açılmadığını belirtti.

Bu durumun, bölgede yardım bekleyen Filistinlilerin üzerine düşmesine ve birçok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğunu söyledi. Basal, ölü ve yaralı sayısı ile yardım bırakan uçakların hangi ülkeye ait olduğuna dair herhangi bir bilgi vermedi.

Benzer bir kaza 8 Mart'ta yaşanmış, uçakların havadan indirdiği insani yardım kutularını taşıyan paraşütlerin açılmaması ve bölgede yardım bekleyenlerin üzerine düşmesi sonucu 5 Filistinli hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Gazze'deki Sivil Savunma Birimi tarafından yapılan başka bir açıklamada, "İtfaiye ve sivil savunma ekipleri, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Tel ez-Zater yakınlarında bulunan bir binadaki dairede çıkan yangını söndürdü ve yangının çıktığı evde mahsur kalan çok sayıda kadın ve çocuğu kurtardı" denildi.

Açıklamada, "İlk incelemelere göre yangının, İsrail'in Gazze'nin kuzeyine yakıt girişini engellemesi nedeniyle ocakları çalışmayan ailenin yemek pişirmek için odun yakması sonucu çıktığı belirlendi" ifadesine yer verildi.

Gazze'deki bu trajik olay, uluslararası toplumun daha fazla dikkatini çekmeli ve Filistin halkına yardım eli uzatılmalıdır. Bu tür kazaların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması önemlidir ve Gazze'deki insanların daha fazla acı çekmesini engellemek için acil adımlar atılmalıdır.

Editör: Kader Gül