Sağlıklı Atıştırmalıklar: İştahı Kesip Zayıflamayı Destekleyen Yiyecekler Sağlıklı Atıştırmalıklar: İştahı Kesip Zayıflamayı Destekleyen Yiyecekler

Ramazan ayında tutulan 30 günlük farz orucun ardından Şevval ayı başladı. Müslümanlar için önemli olan Şevval ayında altı gün oruç tutmanın faziletleri nelerdir, Şevval ayı orucu ne zaman tutulur, Şevval ayının bitiş tarihi ne zaman gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Şevval ayı, kameri yılın ramazan ayından sonra gelen onuncu ayıdır. Arapça kökenli bir kelime olan "şevl" kökünden türeyen Şevval, "yükselmek, kaldırmak" anlamına gelir. Ramazan ayından sonra gelir ve Müslümanlar için önemli bir aydır. Ramazan ayının ardından altı gün süreyle tutulan oruç ise müstehaptır.

ŞEVVAL AYI NE ZAMAN BİTECEK?

Şevval ayı, bu yıl 10 Nisan Çarşamba - 8 Mayıs 2024 Çarşamba günleri arasındadır. Şevval orucu ise 11 Nisan - 8 Mayıs 2024 tarihleri arasında tutulabilir.

HZ. PEYGAMBER'İN ÖĞÜDÜ

Hz. Peygamber (s.a.s.), Ramazan orucunu tutan ve ona Şevval ayından altı gün ilave eden kişinin, "sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olacağını" belirtmiştir.

Bu nedenle Şevval ayında altı gün oruç tutmak, büyük bir fazilettir ve bu oruç peş peşe ya da aralıklarla tutulabilir. Ara verilerek tutulacaksa, tercihen pazartesi ve perşembe günleri tercih edilir.

Şevval ayında tutulan nâfile oruç, Ramazan'da tutulmayan farz oruçların yerine geçmez. Yani, Ramazan'da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi gerekir. Şevval ayında tutulan oruçta hem kaza hem de nâfile niyet edilmemesi önemlidir.

Şevval ayı, manevi bir atmosferde ibadetlerin arttığı, sevapların katlandığı bir aydır. Bu nedenle Müslümanlar için önemli bir fırsattır ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek gerekir.