Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe Kilit harekat bölgesinde, 1740 rakımlı tepeye düzenlenen hain saldırıda 9 askerimizin şehit edildiği trajik olayın detaylarına iniyoruz.

Operasyonun Başlangıcı ve Hedef Alanı

Hakkari’nin Çukurca İlçesi ile Derecik İlçesi'ndeki Metina Vadisi, Zap, Avaşin ve Basyan bölgelerinde 17 Nisan 2022’de başlatılan Pençe Kilit harekatı, 1740 rakımlı tepeye düzenlenen hain saldırıyla derin bir trajediye dönüştü. Operasyonun hedef alanındaki coğrafi konumu, teröristlerin sızma girişimine karşı önemli bir mücadele sahnesi haline gelmiştir.

9 Askerimizin Şehit Edildiği Hain Saldırı

12 Ocak günü gerçekleşen saldırıda, PKK’lı hainler üs bölgesine sızmaya çalıştı ancak başarılı bir şekilde engellendi. Hava harekatı ve nokta operasyonlarla teröristler etkisiz hale getirilirken, maalesef 9 kahraman askerimiz şehit oldu.

Terörist Grupların Planlaması ve Koordinasyonu

Operasyon sonrasında ele geçen örgütsel dokümanlar ve dijital materyaller, teröristlerin haftalar öncesinden planlanan bir saldırıyı gerçekleştirdiğini gösterdi. Lider kadrodaki teröristlerin, bölgedeki dinleme ve keşif faaliyetleri ile kriptolu telsiz kestirmeleriyle olayı organize ettikleri belirlendi.

İçişleri'nden Bozdoğan-18: 21 İlde 51 Gözaltı İçişleri'nden Bozdoğan-18: 21 İlde 51 Gözaltı

Hava Durumunun Rolü ve Teröristlerin Taktikleri

Teröristlerin kar, tipi, sis ve puslu hava için fırsat kolladığı ortaya çıktı. Ani değişkenlik gösteren hava durumunu yakından takip eden teröristler, özellikle hava araçlarının faaliyetinin olmadığı kapalı havada saldırı için önceden hazırlık yaptılar. Bu taktiksel zeka, saldırının etkisini artıran unsurlardan biri olarak öne çıktı.

Lider Kadrodaki Teröristlerin Belirlenmesi

Operasyon sonucunda, saldırıyı planlayan ve koordine eden lider kadrodaki teröristler tespit edildi. Sadun Karabela kod adlı Mustafa Çelik, Rızgar Ersi kod adlı Abdulcelil Yılmaz, Zozan kod adlı Emine Serinyel, Doktor Rubar kod adlı İbrahim Kurtal, Haki Gabar kod adlı İskan Akyüz ve Sedat kod adlı Abdulkadir Zenger, örgütün içindeki rolleriyle bu hain saldırının arkasındaki isimler olarak belirlendi.

Teröristlerin Planlama Süreci ve Mağara Toplantısı

Öldürülen teröristlerin üzerinde ele geçen kamera kayıtlarında, saldırı öncesi bir mağara içerisinde toplandıkları görüldü. Yönetici teröristler, alt kademe teröristlere üs bölgeleri ve uzak emniyet timlerinin konumlandığı bölgelerle ilgili detaylı talimatlar vererek, saldırıyı nasıl gerçekleştireceklerine dair kroki üzerinde bilgi aktardılar.

Operasyonların Devamı ve Lider Kadronun Etkisiz Hale Getirilmesi

Metina vadisi içindeki operasyonlar, öldürülen teröristlerin üzerlerindeki dokümanlardan, bölgedeki telsiz sinyallerinden ve ele geçirilen yer altı sığınaklarındaki dijital materyallerin çözümlemelerinden elde edilen bilgilerle lider kadrodaki teröristleri etkisiz hale getirmeye yönelik devam ediyor. Sadun Karabela, Abdulcelil Yılmaz, Emine Serinyel, İbrahim Kurtal, İskan Akyüz ve Abdulkadir Zenger, bölgedeki operasyonlarla birlikte ortadan kaldırılmış durumda.