Rusya'nın başkenti Moskova'da geçen hafta meydana gelen ve 137 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD militanları tarafından gerçekleştirilen terör saldırısı, uluslararası kamuoyunda büyük bir üzüntüye neden olmuştu. Bu saldırı sonrasında teröristlerin nasıl yakalandığı ve sorgulandığına dair yeni görüntüler ortaya çıktı.Moskova'da Işi̇d Militanlarının Ele Geçirilme Ve Sorgulama Görüntüleri Gündemi Sarsıyor (1)

Rusya'da Vladimir Putin'in Yeniden Seçilmesi Olay Yarattı! Rusya'da Vladimir Putin'in Yeniden Seçilmesi Olay Yarattı!

Dün yayınlanan görüntülerde, Türkiye'den 4 Mart'ta Rusya'ya gittiğini söyleyen Şemseddin Farridun isimli teröristin sorgusunun daha sonra çok daha şiddetli bir şekilde yapıldığı görülüyor. Görüntülerde, bir spor salonunun zeminine yatırılan Fariddun'un ağzından salyalar çıktığı ve bu sırada pantolonunun indirildiği, penisine elektrik kabloları takıldığı anlaşılıyor. Kabloların diğer tarafında ise 80 voltluk pile sahip askeri radyo bulunuyor. Bu yöntemin Rusya'da yaygın olduğu ve genellikle mahkumların parmak, kulak ve cinsel organına uygulandığı belirtiliyor.

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasından sonra, bu sorgulamanın TA-57 isimli askeri telefon aracılığıyla yapıldığı ve 80 volta kadar elektrik verilebildiği, en etkili yöntemin ise mahkumun üzerine su dökmek olduğu yönünde yorumlar yapıldı.

Fariddun, dün yayınlanan görüntülerde Türkiye'den Rusya'ya geldiğini ve Telegram'da tanıştığı kişilerin kendisine bu kanlı terör saldırısını gerçekleştirmesi için para verdiğini söylemişti.

Saldırının Yeni Görüntüleri Ortaya Çıktı

Öte yandan, dört teröristin Crocus Şehir Merkezi'nin lobisine giriş yaptığı anlar amatör bir kamera tarafından kaydedildi. Görüntülerde, önce uzaktan gelen silah sesleriyle insanların kaçışmaya başladığı, ancak daha sonra silahlarla cam kapıları tuzla buz eden teröristlerin insanların üzerine ateş açtığı anlaşılıyor. Görüntüyü çeken kişi de yürüyen merdivene çıkarak canını kurtarmaya çalışıyor.

Dört saldırgan dün gece Rusya'da hakim karşısına çıktı. Yaralı teröristler, camekanın arkasında basın mensuplarının önüne çıkarılırken, saldırganların davası ertelendi ve saldırganların 2 ay boyunca tutuklu kalacakları belirtildi. Saldırganlar gece saatlerinde Moskova'daki Rusya Soruşturma Komitesi'nin merkez binasına getirildi. Görüntülerde teröristlerin gözleri ve elleri bağlı olduğu görülürken, bir süre kafaları duvara dayanacak şekilde eğilerek bekletilmeleri de dikkat çekti.