Büyük memelerin ağırlığı ve sarkıklığı, sırt ve boyun ağrılarına neden olabilirken, kamburluğa yol açabilir. Sutyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Büyüklük nedeniyle meme derisinin sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda ve arasında pişikler görülebilir, yaralar meydana gelebilir. Günlük fiziksel aktiviteler de sınırlanabilir. Ayrıca bu sorun, giysi seçimi konusunda zorluk yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olabilir. Meme küçültme ameliyatıyla, göğüsler doğal forma getirilir ve kişinin yaşamı kolaylaşır.Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatında ‘Lolipop’ Yöntemi

Meme büyütme ameliyatına göre daha uzun süren meme küçültme ameliyatlarında çeşitli yöntemler uygulanır. Geçmişte ‘ters T’ şeklinde iz bırakan meme küçültme ameliyatları yapılırken günümüzde ‘lolipop izi’ olarak adlandırılan bir yöntem kullanılır. Bu yöntemde iz, küçük, göğsün doğal kıvrımına daha uygundur ve alt kısmında yer aldığı için dikkat çekmez.

Meme Küçültme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Meme başındaki süt kanallarının meme ile bağlantısı olabildiğince korunmaya çalışılır.
  • Meme başının dolaşımının sağlanmasına özen gösterilir.
  • Meme başının olması gereken yere taşınması hedeflenir. Çünkü iri memelerde meme başı da genişler, olması gereken noktadan aşağı kayar.
  • Memenin büyüklüğü ve sarkma miktarına göre ameliyat yöntemine karar verilir. Ayrıca yaş ve herhangi bir hastalık olup olmadığı araştırılır.
  • Genellikle genç yaşta memeye şekil vermek daha mümkün. Yaş ilerleyip meme dokusu azalıp yağ içeriği artınca memeyi şekillendirmek daha zordur.
  • Eski yöntemlerin aksine yeni yöntemlerle daha çok meme dokusuna operasyon sırasında şekil verilip, derinin de gergin olmadan kapatılması sağlanır.
  • Meme iyileşme süreci ise yaklaşık üç-altı aylık dönemi kapsar.Meme Küçültme Ameliyatı (1)

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasına Dikkat!

Meme küçültme ameliyatından sonra göğse koyulan diren (iltihabı akıtmakta kullanılan tüp) bazı kişilerde daha kısa sürede çekilebilir. Bu sayede kişiler, operasyondan kısa süre sonra banyo yapabilir. Akıntı olma ihtimaline karşılık kişilere balensiz ve pamuklu bir sutyen giymesi, içine gazlı bez koyması önerilir. Balenli sutyendeki teller baskı yaparak meme altında çizgiler oluşturduğundan balensiz sutyen kullanılır. İlk bir-iki hafta boyunca bu sutyenin devamlı kullanılması gerekir. Meme küçültme ameliyatından sonra işe ne zaman dönüleceğini kişinin ağrıya dayanıklılığı ve işinin zorluk derecesi belirler. Kişi çok aktif bir iş yapıyorsa meme küçültme ameliyatından sonra yaklaşık 10 gün dinlenmeli. Masa başında iş yapıyorsa meme küçültme ameliyatından sonra anestezinin etkisi geçinceye kadar 48-72 saat içinde işine dönebilir.

Makyajda Fırça ve Sünger Kullanımı: Hangisi Daha Etkili? Makyajda Fırça ve Sünger Kullanımı: Hangisi Daha Etkili?

1. Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer? Meme küçültme ameliyatı genellikle 2 ila 4 saat arasında sürer.

2. Meme küçültme ameliyatından sonra ağrı olur mu? Evet, ameliyat sonrası hafif ila orta şiddette ağrılar olabilir, ancak bunlar genellikle yönetilebilir.

3. Meme küçültme ameliyatı sonrası ne kadar sürede iyileşme beklenir? Tam iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 3 ila 6 ay arasında tamamlanır.

4. Ameliyat sonrası iz kalır mı? Evet, ameliyat sonrası izler olabilir ancak cerrahın teknik ve dikkati izlerin görünümünü azaltabilir.

5. Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürede sonuç verir? Sonuçlar genellikle hemen fark edilir ancak tam sonuçların ortaya çıkması birkaç ay sürebilir.