Karnın kesilerek şekillendirilmesi amacıyla yapılan karın germe ameliyatı (abdominoplasti), kadınların daha çok hamilelik sonrasında başvurduğu bir estetik cerrahi operasyonudur. Hamilelik sırasında alınan fazla kilolar nedeniyle karın bazen eski şekline dönemeyebilir ve sarkmalar oluşabilir. Bunun için de karın germe ameliyatı sıklıkla tercih edilir. Karın germe ameliyatında karın bölgesinin dış kısmına işlem uygulanırken karın içerisine girilmez ve uğraşılan dokular yalnızca sarkan dokulardır.Karın Germe Ameliyatı (1)

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatından sonra yaşananları ve yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Beslenme ve Bağışıklık: İyi Bir Bağışıklık Sistemi İçin Önemli Besinler Beslenme ve Bağışıklık: İyi Bir Bağışıklık Sistemi İçin Önemli Besinler
  • Kişi genellikle ameliyattan 3-4 saat sonra yemek yiyebilir, yürüyebilir ve ertesi gün taburcu olur.
  • Karın germe operasyonundan sonra kişilerin üç hafta boyunca gece-gündüz korse takmaları istenir. Üç haftadan sonra ise gündüzleri takmak yeterlidir.
  • Operasyon sonrası hastalara, karın bölgelerindeki gerginlikten dolayı, yatakta dümdüz yatmak yerine bacaklarını hafifçe karınlarına çekerek yatmaları önerilir. Yan dönerek de yatabilirler. Yatağın ortopedik olması şartı yoktur.
  • Ani kasılmalar, ağır kaldırmak, ani refleksli hareketler yapmak karın içi basıncını artırır. Bu basıncın artması karnın iç duvarını sağlamlaştırmak amacıyla atılan dikişleri zorlayabilir. O nedenle bu tarz hareketlerden kaçınmak gerekir.
  • Bandajlar çıkar çıkmaz hastalar banyo yapabilir. Bandaj yerine korse kullanıldıysa ertesi gün banyo yapmakta sakınca yoktur. Sert su darbelerinden ameliyat bölgesini koruyarak banyo yapılabilir.
  • Karın germe operasyonunda, içeride normal dikiş, dışarıda ise kendiliğinden eriyen dikiş kullanılır. İzleri azaltmak amacıyla, ameliyat sonrası ikinci haftadan itibaren kullanılması için kremler önerilir. Bunlar hastanın yapısına göre kortizonlu, silikonlu kremler olabilir. İki ay boyunca günde bir-iki kez kullanmaları gerekir.
  • Özellikle karın kaslarına müdahale edildiyse operasyondan sonra ilk 6 hafta kişiye karın egzersizi önerilmez. Çünkü bu karın içi basıncını artırabilir. Karın germe ameliyatlarından sonra özellikle yürüyüş önerilir.

Her yapıya göre değişmekle birlikte tam iyileşme 3 ay ile 9 ay arasında değişir. İşlemden sonra genellikle cilt iyileşmesi 10-15 gün, karnın şekillenmesi ise 3-4 ay sürer. 6 aydan sonra da vücut son şeklini alır.Karın Germe Ameliyatı (2)​​​​​​​

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Ameliyat sırasında, içerideki kaslara müdahale edilmesi halinde ameliyattan sonra iz kalabilir. Bu iz, genellikle iç çamaşırının içinde kalır ve belli olmaz. Göbeğin kenarında da bir iz olabilir ama göbek çukurunda kaldığı için bu iz de fark edilmez.

Liposuction ile Birlikte Uygulanabilir mi?

Bu operasyonla birlikte liposuction (yağ aldırma) yöntemi de uygulanabilir. Çünkü karın germede karnın ön ve yan kısmı şekillendirilirken, özellikle bel kısmı kilolu insanlarda çıkıntılı kalabilir. Liposuction ile bel kısmı karın yapısına uygun olarak şekillendirilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Çatlaklar İçin Yapılabilir mi?

Derinin fazla genişlemesi nedeniyle karın bölgesinde derin çatlaklar da oluşabilir ve deri esnekliğini kaybeder. Bu gibi durumlarda da deforme olmuş deriyi yok etmek için karın germe ameliyatı tercih edilir. Ancak bunun için karında mutlaka sarkma da olması gerekir. Çünkü çatlak kısımlar alındığında kalan cildin o bölgeyi kapatması için esnek olması önemli. Yani karındaki çatlaklar derinin izin verdiği kadar kapatılabilir. Çok parça çıkartılırsa kişi, öne doğru eğilirken sorun yaşayabilir.