Eğer sorunuzun cevabı evet ise, uzmanların görüşlerine göre ‘hedonik açlık’ olabilirsiniz. Peki, nedir bu hedonik açlık ve nasıl kaçınılabilir?

Sağlıklı ve Lezzetli Bir Alternatif Fırında Palamut Tarifi Nasıl Yapılır? Sağlıklı ve Lezzetli Bir Alternatif Fırında Palamut Tarifi Nasıl Yapılır?

Hedonik Açlık Nedir?

Bilim insanları, bu tür bir açlığın sadece zevk için tüketim olduğunu söylüyorlar. Genellikle, gıdanın kolay bulunduğu bölgelerde görülen bu durum, açlık yerine sadece zevk için beslenildiği için gıdanın bol olduğu toplumlarda daha sık görülür.

Fiziksel ve Hedonik Açlık Arasındaki Fark

Vücudumuz, aldığımız kalorilerle çalışır. Kaloriler yakıldığında ve yakılacak kalori kalmadığında beyne uyarı gider. Bu uyarı normal bir süreç olan 'fiziksel açlık' olarak adlandırılır. Ancak 'hedonik açlık' biyolojik değil, sadece istek ve ihtiyaç odaklı bir tür beslenmedir.

Obezite Riski ve Kaçınma Yolları

Yağ, tuz ve şeker gibi gıdaları tüketmek obezite riskini artırır. Bu tür besinler, sağlığımız için riskli olabilir. Obezite, dünya genelinde ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bu durumdan kaçınmanın yolu, sağlıklı yeme alışkanlıkları edinmek ve düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor. Fazla yemek ve bunu bir bağımlılığa dönüştürmek obezite riskini artırabilir.
Hedonik açlık, zevk için yemek yeme arzusudur. Ancak bu, sağlıklı bir şekilde yönetilmediğinde obezite riski taşır. Sağlıklı beslenme ve aktif bir yaşam tarzı benimseyerek, obezite riskini azaltabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.