Çocuklarda neden oluştuğuna dair kesin bir veri henüz bulunmamaktadır. Ancak bazı kritik belirtiler erken teşhis için hayati önem taşır.

Erken Belirtiler: Baş Ağrısı, Bulantı ve Kusma

Prof. Dr. Memet Özek, beyin tümörlerinin tedavisinde erken teşhisin kilit rol oynadığını vurgulamaktadır. Özellikle sürekli baş ağrısı, sabahları kusma ve bulantı en yaygın belirtiler arasındadır. Çocuğun her gün baş ağrısından şikayet etmesi ve özellikle sabahları fışkırır tarzda kusması beyin tümörünün önemli bir işareti olabilir. Bu durumda hemen beyin MR tetkiki yapılmalıdır.

Çocuklarda Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörlerinin belirtileri, tümörün tipine ve konumuna bağlı olarak değişir. Bebeklerde ve çocuklarda farklı belirtiler görülebilir.

Otizm ve Yetişkinlik: Bağımsız Yaşam Becerileri ve İstihdam Otizm ve Yetişkinlik: Bağımsız Yaşam Becerileri ve İstihdam

Bebeklerde Beyin Tümörü Belirtileri

 • Bıngıldağın kapanmaması ve baş çevresinin normalden fazla genişlemesi
 • Güçsüz emme refleksi
 • Aktivite düşüklüğü
 • Bulantı, kusma ve kilo kaybı

Çocuklarda Beyin Tümörü Belirtileri

 • Sürekli baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Gözlerde kayma
 • Konuşma bozukluğu
 • El ve kol koordinasyon bozukluğu
 • Kol ve bacaklarda güç kaybı
 • Denge problemleri

Tedavi Seçenekleri ve Cerrahi Müdahale

Çocuk beyin cerrahı tarafından tümörün cinsi, yerleşim yeri, yayılımı, büyüklüğü gibi faktörler değerlendirilerek uygun tedavi planı oluşturulur. Genellikle cerrahi yöntem tercih edilir. Bazı genetik hastalıklarda ve iyi huylu tümörlerde izlem önerilebilir. Ancak, takip sırasında yapılan beyin MR'larında görülen en ufak bir değişiklikte doku örneği alınmalıdır. Tümörün cinsi, ameliyat sırasında alınan doku örneği ile belirlenir.

Tedavideki Gelişmeler

Çocukluk çağında oluşan her 6 tümörden biri beyinde yerleşir. Bu tümörlerin büyük çoğunluğu 2-10 yaş arasında ortaya çıkar. İlk 12 ayın altında gelişen beyin tümörleri ise nadiren görülür. Erken tanı ve tedavi, çocukluk çağında gelişen beyin tümörlerinin üstesinden gelmede kritiktir.

Cerrahi Müdahale ve Diğer Tedavi Seçenekleri

Cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi seçenekleri bulunur. Tedavi, çocuğun durumuna göre bireyselleştirilir. Günümüzde sağlıklı dokulara zarar vermeyen hedefe yönelik kemoterapiler ve tümörlerin barındırdığı mutasyonlara etki eden ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, tümörlerin yeniden büyümesini ve beynin diğer bölgelerine yayılmasını önleyebilir.

Bazı tümör türlerinin gelişim aşamalarını anlamak için moleküler testler oldukça önemlidir. Bu testler, hastalığın gidişatı hakkında daha net bilgiler sağlar ve sadece o moleküler değişikliklere sahip hücreleri hedefleyen tedaviler planlanır.

Çocuklarda beyin tümörlerinin erken teşhisi ve tedavisi hayati önem taşır. Ebeveynlerin belirtileri dikkate alarak zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Erken tanı, tedavi sürecinde başarı oranını arttırır ve çocuğun sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

Editör: Kader Gül