Hafif vajinal kanamanın hamileliğin ilk üç ayında yaygın olduğunu ve her zaman düşük anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, aşağıda düşük belirtilerine dair vereceğimiz bilgileri doğum uzmanınıza danışarak değerlendirmenizi öneririz. İşte, çocuk düşmesi nasıl ve neden olur sorularına yanıt olabilecek düşük belirtileri ve nedenleri...

Otizm ve Yetişkinlik: Bağımsız Yaşam Becerileri ve İstihdam Otizm ve Yetişkinlik: Bağımsız Yaşam Becerileri ve İstihdam

Düşük Belirtileri

Gebeliğin ilk 23 haftasında, genellikle kanama ile kendini gösteren düşük, aynı zamanda kramp ve ağrılarla da kendini belli edebilir. Durumun çoğunda, ultrason taraması ile düşük olup olmadığınız belirlenebilir. Ancak, çocuk düşmesi nasıl, neden olur? İşte, gebelikte düşük ihtimalleri ve merak edilenler...

Düşük Nedenleri

Düşük nedenleri genellikle belirlenemese de, muhtemelen bir düşük yapmanın birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin çoğu, annenin yapmış olduğu bir şeyden kaynaklanmaz. Düşüklerin çoğunun bebekteki anormal kromozomlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Kromozomlar, bir bebeğin gelişimine rehberlik eden genetik "yapı taşları"dır. Eğer bir bebeğin kromozom sayısı çok fazla veya yetersizse, düzgün gelişmeyecektir. Çoğu kadın için düşük, tek seferlik bir olaydır ve gelecekte başarılı bir hamilelik geçirmeye devam ederler.

Düşükler Önlenebilir mi?

Düşüklerin çoğu ne yazık ki önlenebilir değildir. Ancak, düşük yapma riskini azaltmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Bunlar arasında, hamileyken sigara içmemek, alkol almamak ve uyuşturucu kullanmamak önemlidir. Hamile kalmadan önce sağlıklı bir kiloya sahip olmak, sağlıklı beslenmek ve enfeksiyon riskini azaltmak da düşük yapma riskinizi azaltabilir.

Çocuk Düşmesi Nasıl Olur?

Düşüklerin en sık görülen belirtisi vajinal kanamadır. Ancak, bu kanama hafif lekelenme veya kahverengi akıntıdan ağır kanamaya ve parlak kırmızı kan veya pıhtılara kadar değişebilir. Kanama genellikle birkaç gün sürebilir. Ancak, hafif vajinal kanama, hamileliğin ilk üç ayında (ilk 3 ay) nispeten yaygındır ve mutlaka düşük yaptığınız anlamına gelmez. Eğer vajinal kanamanız varsa, en kısa sürede doktorunuza veya doğum ekibinize başvurmanız önemlidir.

Düşük yapmanın diğer belirtileri arasında, alt karında kramp ve ağrı, vajinadan sıvı veya doku akıntısı ve artık hamilelik belirtileri yaşamamak da sayılabilir. Eğer 3 veya daha fazla düşük yaşadıysanız (tekrarlayan düşük) ve şu anki hamileliğiniz hakkında endişeleriniz varsa, erken gebelik ünitesine gitmek için doğrudan değerlendirme alabilirsiniz.

Düşük hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen doktorunuza başvurun.


 

Editör: Kader Gül