Kürtlerin Acı Günü: Halepçe Katliamı'nın 36. Yıldönümü Kürtlerin Acı Günü: Halepçe Katliamı'nın 36. Yıldönümü

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için belirlediği 209 belediye başkan adayı, Türk siyasetinde önemli bir dönemeç olarak karşımıza çıkıyor. Bu seçimlerde CHP, 8'i büyükşehir, 13'ü il olmak üzere toplamda 209 seçim bölgesinde adaylarını belirledi. Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında gerçekleşen toplantıda, 4,5 saat süren bir süreç sonucunda adaylar netleşti.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayları

Bu önemli seçimde CHP, büyükşehirlerdeki liderlik için deneyimli isimlere görev verdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Muhittin Böcek, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Bülent Nuri Çavuşoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Cafer Pekdemir, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Atlıhan Atila, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ahmet Aras, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Azize Çeroğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hasan Süha Saral ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Şükrü Şahar aday gösterildi.

İl Belediye Başkan Adayları

CHP, 13 ilde de belediye başkan adaylarını belirleyerek seçimlere güçlü bir şekilde hazırlandı. Ağrı'dan Erkan Bulut, Batman'dan Hasan Sünük, Burdur'dan Ali Orkun Ercengiz, Çorum'dan Hasan Levent Çöphüseyinoğlu, Düzce'den Sedat Çelikel, Hakkari'den Cüneyt Özbek, Isparta'dan Atakan Yazgan, Karabük'ten Bayram Karadağ, Kastamonu'dan Hasan Baltacı, Kırıkkale'den Ahmet Önal, Rize'den Necati Topaloğlu, Sivas'tan Tacettin Kepenek ve Tokat'tan Murat Yazıcı aday gösterildi.

İstanbul'da CHP'nin İlçe Belediye Başkan Adayları

İstanbul, Türkiye'nin en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor ve CHP'nin bu seçimde belirlediği ilçe belediye başkan adayları da büyük bir merakla bekleniyor. CHP'nin İstanbul Ataşehir ilçesindeki adayı, eski Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel oldu. Diğer ilçelerde ise şu isimler aday gösterildi:

 • Şişli: Resul Emrah Şahan
 • Arnavutköy: Tekin Aras
 • Bağcılar: Cem Kılıç
 • Bahçelievler: Emine Gülizar Emecen
 • Beşiktaş: Rıza Akpolat
 • Beylikdüzü: Mehmet Murat Çalık
 • Büyükçekmece: Hasan Akgün
 • Esenler: Hasan Dalkıran
 • Kartal: Gökhan Yüksel
 • Küçükçekmece: Kemal Çebi
 • Maltepe: Esin Köymen
 • Sultanbeyli: Ayhan Koç
 • Sultangazi: Ferhat Epözdemir

Ankara'da ve Diğer İllerde Adaylar

Ankara'da CHP'nin adayları da belli oldu. Ayaş'ta İzzet Demircioğlu, Bala'da İsa Kaplan, Beypazarı'nda Özer Kasap, Evren'de Arif Güçlü, Gölbaşı'nda Yakup Odabaşı, Haymana'da Levent Koç, Kalecik'te Satılmış Karakoç, Kızılcahamam'da Coşkun Ünal, Mamak'ta Veli Gündüz Şahin, Nallıhan'da Ertunç Güngör ve Polatlı'da Mürsel Yıldızkaya aday olarak gösterildi. Çankaya ilçesi adayının belirlenmesi ise bir sonraki PM toplantısında gerçekleşecek.

Ayrıca, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Abdurrahim Sönmez, Çınar ilçesinde Halit Kaya, Lice ilçesinde Sıddık Bayram, Muğla'nın Milas ilçesinde Fevzi Topuz, Datça ilçesinde Aytaç Kurt, Adana'nın Kozan ilçesinde de Sudiye Gizem Aksoylu aday oldu. Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Bahadır Amaç, Payas ilçesinde Cabbar Aslan, Yayladağı ilçesinde Mehmet Kalabaş aday gösterildi. Kocaeli'nin İzmit ilçesinde ise Fatma Kaplan Hürriyet, yeniden aday oldu.

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

29 Ocak'ta yapılacak olan bu toplantıda İzmir adayları da netleşecek.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin belirlediği bu güçlü ve deneyimli kadro, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için büyük bir iddiayla sahnedeki yerini almış durumda. Türkiye'nin dört bir yanındaki seçim bölgelerinde adaylarını belirleyen CHP, halkın karşısına nitelikli isimlerle çıkarak demokratik bir rekabetin temellerini atmış bulunuyor.