Liderler Oylarını Nerede Kullanacak? Liderler Oylarını Nerede Kullanacak?

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın TBMM Genel Kurulu'nda milletvekilliğinin düşürülmesi kararı, Türk siyasi arenasında büyük yankı uyandırdı. 30 Ocak 2024 tarihinde AKP'li Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından okunan karar, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri arasında büyük bir tepki ve eleştiri dalgasına yol açtı.

Siyasi Figürlerden Tepkiler

Ahmet Davutoğlu: "Artık Bu İktidarı Tanıyamıyorum"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesine sert tepki gösterdi. Davutoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Artık bu iktidarı tanıyamıyorum. Birlikte her türlü yasağa, baskıya, engellemeye karşı mücadele ettiğimiz; demokrasinin tesisi, milli iradenin egemenliği, düşünce ve inanç özgürlüğü için omuz omuza mesai harcadıklarımız, o koltuklarda oturanlar olamaz. Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararı verdiği Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, seçmen özgürlüğünün ipotek altına alınması, seçilenlerin hürriyetinin tehdit edilmesidir. Bu kararı alanları kınıyorum!" ifadelerini kullandı.

Perihan Koca: "Siyasi Darbe Yapıldı"

DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, karara "siyasi darbe" gözüyle baktı. Sosyal medya hesabından paylaştığı video ile tepkisini dile getiren Koca, "Halkın iradesi ile seçilen vekilimiz Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü. Bekir Bozdağ tarihe darbeciliğin kararını okutan yüz karası olarak geçti. Yargıtay eliyle bir siyasi darbe yapıldı tarihe kara bir leke olarak geçecek bir siyasi darbe!" ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce: "Atalay Cezaevinde Değil TBMM'de Olmalıdır"

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararı verdiği Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesini eleştirdi. İnce, "Can Atalay, cezaevinde değil TBMM'de olmalıdır. TBMM'nin, Can Atalay'ın Milletvekilliğini düşürmesi yanlıştır" görüşünü dile getirdi.

Kürşad Zorlu: "Milli İrade Hiçe Sayılmıştır"

İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin olarak, "Bugün Can Atalay hakkında verilen hükmün Gazi Meclisimizde okunmasıyla milletvekilliği düşürülmüştür. Öncelikle İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına uymaksızın hukuk aleminde yoklukla malul olan ve uluslararası hukuk ilkeleri çerçevesinde izahı mümkün olmayan bir karara imza atarak bu hukuksuzluğun aracısı olmuşlardır. Türk yargı sisteminde ikibaşlılık yaratan bu kararın verilmesi ve kararın da millet iradesinin tecelligahı olan TBMM’de okunmasıyla birlikte hukuk devleti ilkeleri açıkça ihlal edilmiştir. Anayasal hakların kullanılmasını temin etmek görev ve sorumluluğunu taşıyan siyasi iktidarın bu anlayışıyla başta Hatay halkı olmak üzere milli irade hiçe sayılmıştır. Unutanlara hatırlatmak gerekir ki: Türkiye Cumhuriyeti; meşruiyetini Anayasa’dan alan bir hukuk devletidir. Bu kapsamda İYİ Parti olarak tüm farklılıklarımıza rağmen her bir vatandaşımız için hukuk ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız."

Nazlıaka: "Hukuk Düşmanları"

Aylin Nazlıaka, Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin olarak, "Demokrasiyi katleden bu zihniyeti tarihin çöplüğüne göndereceğiz. Hukuk düşmanları..." ifadelerini kullandı.