Filistin'in Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde tekrar görüşülmesi ve Filistin'e bazı ilave haklar tanınmasını talep eden karar tasarısı, BM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tasarı 25 "çekimser" oy alırken, 9 ülke ise "hayır" oyu kullandı.

Kararda, Filistin'in BM Şartı'nın 4. maddesi uyarınca üyelik kriterlerini yerine getirdiği ve bu nedenle BM'ye üye olarak kabul edilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, Filistin'in kendi kaderini tayin etme ve devlet kurma hakkına atıfta bulunularak, uluslararası toplumun 1967'de başlayan İsrail işgalini sonlandırmaya yönelik çabalarını artırması çağrısı yapıldı.

Talas'ta Kurban Pazarına Başvuru! Talas'ta Kurban Pazarına Başvuru!

Tasarıda ayrıca, Filistin'in Genel Kurul oturumlarına, BM organları tarafından düzenlenen toplantılara ve BM konferanslarına katılımını sağlayacak bazı düzenlemelerin yapılması talep edildi. Ancak, Filistin'in gözlemci üye olarak Genel Kurul oylamalarına katılamayacağı ve BM organlarına aday gösteremeyeceği belirtildi.

Bu karar, Filistin'e tam BM üyeliği hakkı tanımamakla birlikte, Filistin'in uluslararası alanda daha fazla tanınmasını sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.