Bazı çiftler "Sağlıklı doğsun, kız-erkek cinsiyet fark etmez" derken bazı çiftler de gönüllerden bebeklerinin cinsiyetlerini geçirirler. Kimi anneler ve babalar cinsiyet öğrenme konusunda daha sabırsız olurlar. Bu dönemde "Sabah bulantıları varsa kesin kızdır" ya da "Anne adayı tatlıya aş eriyorsa kesin erkektir" gibi söylemlerle çok karşılaşılır. Elbette bu inanışlar batıldır. Bebek cinsiyeti 16'ncı haftadan itibaren ultrason ile görülebilir. Önce "Bebeğin Cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur?" sorusuna yanıt verelim ve ardından bebeğin cinsiyetinin nasıl oluştuğuna bakalım.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Rutin kontroller sırasında çekilecek olan ultrason görüntüsü ile cinsiyet 14-16'ncı haftadan itibaren öğrenilebilir. Ancak ultrasonda erken haftada cinsiyet tahmini yapılırsa veya bebeğin pozisyonu uygun değilse cinsiyet tahmini yanıltıcı olabilir. Böyle durumlarda tekrarlayan muayenelerde cinsiyet belirlenir.

Ultrason dışında non-invaziv prenatal test (NIPT), amniyosentez, koryon villus örneklemesi (CVS) gibi genetik testlerle fetal DNA analizi yapıldığı için fetal cinsiyet öğrenilebilir. Ancak bu testler daha çok Down Sendromu gibi genetik farklılıklar ve kromozom anomalilerini tespit etmek için uygulanır. Eğer genetik hastalık için cinsiyet önemliyse bebeğin cinsiyeti testte bakılır.

Sağlık Bakanlığı'ndan Müjdeli Haber: 36 Bin Sağlık Personeli Alımı Detayları Sağlık Bakanlığı'ndan Müjdeli Haber: 36 Bin Sağlık Personeli Alımı Detayları

Tüp bebek (IVF), cinsiyetini tercih etmek için yaptıracağınız bir işlem değildir. Türkiye'de tüp bebek ile cinsiyet seçimi zorunlu haller dışında yapılmaz. Sadece cinsiyete bağlı genetik hastalık öyküsü varsa tüp bebekte cinsiyet belirlenir. Bunun dışında cinsiyet tayini ülkemizde yasal değildir.

Bebeğin cinsiyeti 16'ncı haftadan itibaren rutin ultrason muayenesi ile birlikte çoğunlukla tespit edilir. Ancak hata payı olduğu unutulmamalıdır. Zira bebeğinizin pozisyonu önemlidir. Ses dalgaları kullanılan ultrason yönteminde, hamilelik süresince bebeğinizin gelişimi ve sağlığı kontrol edilir. Bebeğin cinsiyetine dair sonucu da çoğunlukla bu rutin kontrolde bulabilirsiniz.