Belçika’da son dakika gelişmeleriyle sarsılan Türk toplumu, PKK sempatizanlarının gerçekleştirdiği terör provokasyonuyla yüreğini bir kez daha dağlamış durumda. Türk caddelerinde gerçekleşen bu vahim olay, Türk kökenli vatandaşların güvenliğini tehdit etmiş ve büyük bir infial yaratmıştır.

Belçika saatiyle öğleden önce 11.00'de meydana gelen olay, Nevruz kutlamaları sırasında gerçekleşmiştir. Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgede, terör elebaşı bayraklarıyla donanmış kişiler, provokatif bir konvoy düzenlemiş ve insanları tahrik etmişlerdir. Bir Türk asıllı vatandaşımızın tepki göstermesi üzerine, konvoydaki kişiler araçtan inerek saldırmışlardır.

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Heusden-Zolder Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Gül, olayı şu şekilde aktarmıştır: "Türklerin yoğun yaşadığı bölgeye terör elebaşı bayraklarıyla insanlarımızı provoke etmek için konvoy düzenlediler. Bir Türk asıllı vatandaşımız tepki gösterince arabadan inip darp ediyorlar."

Türk Toplumunun Tepkisi ve Güvenlik Önlemleri

Bu tür provokasyonlara karşı Türk toplumu sessiz kalmamış, tepkisini göstermiştir. Olayın ardından birkaç saat sonra tekrar konvoy yapmaya gelen kişilere, Belçika polisi gerekli korumayı sağlamış ve kriz masası oluşturulmuştur. Belçika makamları, bölgede yaşayan Türk vatandaşlarına sükûnet çağrısında bulunarak, evlerine dönmelerini tavsiye etmiştir.

Putin: ABD, Moskova Saldırısında Kiev'i Aklamaya Çalışıyor Putin: ABD, Moskova Saldırısında Kiev'i Aklamaya Çalışıyor

Türk vatandaşları, her türlü provokasyona karşı uyanık olmalı ve yetkililere herhangi bir şüpheli durumu bildirmelidir. Türk toplumunun birlik ve beraberlik içinde olması, bu tür olaylara karşı en güçlü cevabı verecektir.