Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve Çankaya Belediye Meclis Üyesi olan Hür, CHP'nin tarihinde bir ilk olan bu göreve getirilmesiyle dikkatleri üzerine çekti.

Gül Eda Hür, görevine ilişkin mutluluğunu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu sözlerle ifade etti:

Güzellik Ritüelleri: Kadim Zamanlardan Bugüne Miras Güzellik Ritüelleri: Kadim Zamanlardan Bugüne Miras

“Değerli Cumhuriyet Halk Partisi Ailem, yerel iktidar sevincini yaşadığımız bu günlerde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li ilk kadın Grup Sözcüsü olarak görevlendirilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu kıymetli göreve beni layık gören başta kıymetli Çankaya Belediye Başkanım Sn. Hüseyin Can Güner’e, İl Başkanımız Sn. Ümit Erkol’a ve Ankara’nın Başkanı Sn. Mansur Yavaş’a, tüm meclis üyelerimize ve ilçe belediye başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim. Aldığımız görevi layıkıyla yerine getirmek için daha çok çalışacağız. Partimizin ve belediyemizin başarısı için el ele vereceğiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, daima ileriye…”

Gül Eda Hür, Aşık Veysel’in torunu olmasıyla da biliniyor. Aşık Veysel, Türk halk müziğinin önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor ve eserleri hala Türkiye'de ve dünya genelinde büyük ilgi görüyor.

Gül Eda Hür'ün bu atama, Türkiye'nin siyasi yaşamında kadınların daha fazla temsil edilmesi ve güçlenmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. CHP'nin ilk kadın Grup Sözcüsü olarak atanması, Türkiye'deki kadınların siyasetteki etkinliklerini artırma yolundaki çabalarına da destek olabileceği düşünülüyor.