Motorlu taşıtlar için yapılan trafik sigortaları sadece kendi ülke sınırları içerisinde geçerlidir. Ancak yeşil kart sigortası, kişilerin yurtdışında araçları ile yaptıkları kazalar neticesinde de kendilerini güvence altına almasını sağlar.

Epic Games Store, 480 TL Değerindeki Ghostrunner'ı Ücretsiz Sunuyor! Kaçırmayın! Epic Games Store, 480 TL Değerindeki Ghostrunner'ı Ücretsiz Sunuyor! Kaçırmayın!

Yeşil Kart Sigortası (Yurt Dışı Araç Sigortası) Nedir?

Trafik sigortası bilindiği gibi yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Bu sigortanın zorunlu hale getirilmesindeki amaç ilk olarak güvenli bir sürüş ortamının yaratılmasıdır. Kişilerin kaza yapması halinde trafik sigortası için ödedikleri prim, bulundukları basamağın düşmesi nedeni ile artmaktadır. Bu nedenle sürücülerin daha dikkatli ve temkinli bir şekilde yolculuk yapması gerekmektedir.

Trafik sigortası yaptıran bir sürücü, aracı ile sadece kendi ülkesi sınırlarında yaptığı ya da karıştığı kazalara karşı kendini güvence altına almaktadır. Ancak birçok kişi yurtdışı seyahatlerini kendi aracı ile yapmayı tercih ediyor. Özellikle karavan hayatını tercih eden kişiler, farklı ülkelere giderek o ülkelerdeki trafikte aktif olarak yer alıyor. Ancak ülkelerinde yaptırdıkları trafik sigortası, farklı ülkelerde geçerli olmuyor. Bu da kişilerin maddi olarak bir güvenceye sahip olmamasına neden oluyor.

Yeşil Kart Sigortasının Amacı Nedir?

Yeşil kart sigortasının amasından önce bu sigorta türünün ne olduğuna değinelim. Yeşil kart sigortası ya da yurtdışı araç sigortası, yeşil kart sistemine üye olan ülkelerde geçerlidir. Bu da trafik sigortasına ek olarak yaptırılan yeşil kart sigortasının Türkiye dışındaki ülkelerde de meydana gelen trafik kazalarında karşı tarafın zararının sigorta şirketi tarafından ödenmesine imkan sunar.

Uluslararası geçerliliği olan yeşil kart sigortası, 1 Ocak 1953 tarihinden itibaren devreye girmiştir. Bu sigorta türünün amacı ise araç kullanıcılarının farklı ülke ziyaretlerinde karışabilecekleri muhtemel trafik kazalarına karşı önlem alabilmesini sağlamaktadır. Yeşil kart uygulamasına dahil olan tüm ülkelerde geçerli olan bu sigorta türü, sadece bir kez yaptırılmaktadır. Yani, farklı ülkeler için yeniden bir sigorta yaptırılmasına gerek yoktur.

Yeşil Kart Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Yeşil kart sigortası, Türkiye’nin de dahil olduğu toplam kırk yedi ülkede geçerlidir. Bu ülkeler arasında yer alanlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Azerbaycan
  • Arnavutluk
  • Bulgaristan
  • Almanya
  • Karadağ
  • Macaristan
  • Kıbrıs
  • Fransa
  • İspanya
  • Yunanistan

Yeşil Kart Sigortası Nasıl Devreye Girer?

Yeşil kart sigortasının nasıl işlediği, bu sigortayı yaptırmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Bu sigortanın işleyişi için ilk olarak ziyaret edilecek ülkede yeşil kart bürolarının hizmet veriyor olması gerekir. Bu sigortaya sahip olan araçlar, çıktıkları ülkede bir hasar yaşar ise bu bürolara müracaat etmelidir. Ülkemizde ise bu işlemleri yürüten kurum Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’dur. Yeşil kart sigortası olarak düzenlenen poliçeler bu kurumun adına düzenlenir ve yaşanan kazalar neticesinde hasar tazminatının karşılanması için yine Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu sorumluluğunda işlemler yürütülür.

Yeşil Kart Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Yeşil kart sigortası yaptırmak için tercih edilebilecek üç farklı seçenek bulunur. Bunlardan ilki, tüm sigorta işlemlerinin yaptırıldığı sigorta şirketleridir. Bir diğeri ise bankalardır. Yeşil kart sigortası hizmeti veren bankalar aracılığı ile bu işlemler kolay bir şekilde yapılabilir. Son olarak sınır kapısına gidilen ülkede, peşin ödeme şartı ile yeşil kart sigortası yaptırılabilir. Elbette bu işlem sadece bu uygulamaya dahil olan kırk yedi ülkenin sınır kapıları için geçerlidir. Birçok kişi yeşil kart sigorta işlemlerini, araçlarının zorunlu trafik sigortasını yaptırdığı sigorta şirketlerine yaptırmaktadır. Bu sayede işlemlerin tek bir yerden halledilmesi kişilere hem zaman kazandırır hem de daha pratik bir şekilde sonuçlanmasına imkan sunar.