Bu değişiklik, ihtiyaç kredisi faiz oranıyla uyumlu bir seviyeye getirilerek, bankacılık sistemindeki Türk lirası (TL) mevduatın payını artırmaya yönelik atılan adımların bir parçası olarak görülüyor.

Fun Token Yatırım Rehberi: Eğlenceli Varlıklara Yatırım Yapmanın Avantajları ve Riskleri Fun Token Yatırım Rehberi: Eğlenceli Varlıklara Yatırım Yapmanın Avantajları ve Riskleri

Faiz Oranlarında Yükselme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmasına dair tebliği Resmi Gazete'de yayımlayarak kredi kartlarından yapılan nakit avans işlemleri ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını yüzde 5'e çıkardı. Önceki faiz oranı yüzde 4,42 idi.

Bu karar, son dönemlerde ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yaşanan artışın ardından nakit avans için uygulanan faiz oranının düşük kalmasıyla ilgili bir düzenleme olarak değerlendiriliyor. Yapılan değişiklik bugünden itibaren geçerli olacak.

Bankalara Yeni Uygulama Talimatı

Merkez Bankası ayrıca bankalara yeni bir uygulama talimatı gönderdi. Buna göre, bankaların şirketlerin TL payını aylık olarak artırma hedefi getirildi. Daha önce tüzel kişi TL payı için aylık artış hedefi bulunmuyor ve 18 Ağustos 2023'teki seviyesinin korunması gerekiyordu.

Bankaların TL payı seviyelerine göre belirlenmiş olan gerçek kişi TL payı aylık artış hedefleri de güncellendi ve hedeflerin sağlanamaması halinde uygulanacak komisyon oranı artırıldı.

Bu yeni uygulama, bankaların TL mevduatının payını artırarak Türk lirasının değerini koruma ve ekonomiyi destekleme amacını taşıyor. Bugünden itibaren geçerli olacak olan bu uygulama ile bankaların TL mevduatlarındaki payını artırması ve Türk lirasının değerini koruması hedefleniyor.