Android 15, Google'ın en son sürümüyle birlikte bir dizi yeni ve kullanışlı özellik sunmaya hazırlanıyor. Bu özelliklerden biri de, telefon kapalıyken bile konumunun tespit edilmesine olanak tanıyan Powered Off Finding API. Telefonun donanımsal özelliklere de sahip olması gereken bu özellik, Android kullanıcıları için önemli bir güvenlik ve konfor artışı sağlayacak.

Android 15 ve Powered Off Finding API

Bu özellik, Bluetooth denetleyicisinde saklanan önceden hesaplanmış Bluetooth işaretçileri kullanılarak gerçekleştiriliyor. Ancak, bu özelliğin kullanılabilmesi için cihazda az da olsa güç olması gerekiyor. Bu sayede, telefonunuzun kaybolması durumunda bile kolayca bulunabileceği ve güvenliğinizin artacağı bir sistem sunulmuş oluyor.Yeni Android 15 Özelliğinde Telefon Kapalıyken Dahi Konum Bulma! (2)

Ücretsiz Netflix Üyelik Kodları! 2024 Güncel Bedava Netflix Üyelik Kodları! Ücretsiz Netflix Üyelik Kodları! 2024 Güncel Bedava Netflix Üyelik Kodları!

Android 15'in yeni özelliği olan Powered Off Finding API, telefonların kapalıyken bile konumlarının tespit edilmesini sağlayacak. Bu özellik, Bluetooth denetleyicisinde saklanan önceden hesaplanmış Bluetooth işaretçileri kullanarak çalışacak. Böylece, telefonunuz kaybolursa veya çalınırsa bile kolayca bulunabilecek. Google'ın Pixel 9 modeliyle birlikte tanıtması beklenen bu özellik, Android kullanıcıları için büyük bir kolaylık ve güvenlik sağlayacak. Bu özelliğin çalışabilmesi için cihazın az da olsa güçlü olması gerektiği belirtiliyor. Android 15'in diğer özellikleriyle birlikte kullanıcı deneyimini artırması bekleniyor. Android 15'in, mobil cihazların güvenliği ve konforu açısından önemli bir adım olduğu söylenebilir.

Google Pixel 9 ile Geliyor

Kapalıyken cihaz konumunu görme özelliğinin Google Pixel 9 ile tanıtılması bekleniyor. Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun Powered Off Finding'i desteklediği göz önüne alındığında, Pixel 8a, Pixel 9 ve Pixel 9 Pro'nun da bu özelliği desteklemesi kuvvetle muhtemel. Google, yeni donanımlarını ve Android 15 güncellemelerini 14 Mayıs'ta Google I/O 2024 etkinliğinde tanıtacak.

Android 15'in gelecek vaat eden özelliklerinden biri olan Powered Off Finding API, kullanıcıların telefonlarını kaybettiklerinde dahi kolayca bulmalarını sağlayacak. Bu özellikle, günlük hayatta yaşanan unutkanlıkların ve hırsızlık gibi olayların önüne geçilmesine katkı sağlayacak. Android 15'in yayınlanmasıyla birlikte, kullanıcılar güvenli ve konforlu bir mobil deneyim yaşayacaklar.