Türk edebiyatının büyük ustası Yaşar Kemal, bugün vefatının yıl dönümünde bir kez daha anılıyor. Eserleriyle Türk edebiyatına derin izler bırakan, 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü ve şiir alanında eserler veren Yaşar Kemal, Türk edebiyatının unutulmaz isimleri arasında yerini almıştır.

Talas'ta Kurban Pazarına Başvuru! Talas'ta Kurban Pazarına Başvuru!

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Yaşar Kemal'i ölüm yıldönümünde unutmadı. Kurt, yaptığı açıklamada, "Usta yazar, devrimci insan Yaşar Kemal'i aramızdan ayrılışının 9. yılında saygı ve özlemle anıyorum." ifadelerine yer verdi.Yaşar Kemal'i Ölüm Yıldönümünde Anan Kazım Kurt'un Mesajı

Yaşar Kemal, 6 Ekim 1923 tarihinde Hemite, Osmaniye'de doğmuş, aslen Van-Erciş yolu üzerinde ve Van Gölü'ne yakın Muradiye ilçesine bağlı Ernis köyünden olan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kürt kökenli Türk romancı, senaryo ve öykü yazarıdır. İlk öykü kitabı Sarı Sıcak'ta da yer alan Bebek öyküsü ile ilk romanı İnce Memed, Cumhuriyet'te tefrika edildi. İnce Memed, yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlandı. Kitaplarının yurt dışındaki baskısı yüz kırktan fazladır. Yaşar Kemal, Türkiye'den aldığı birçok ödülün yanı sıra Uluslararası Cino del Duca ödülü, Légion d'Honneur nişanı, Commandeur payesi, Fransız Kültür Bakanlığı Commandeur des Arts et des Lettres nişanı, Premi Internacional Catalunya gibi ödüllerin sahibidir. 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle vefat etmiştir.

Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden olan Yaşar Kemal'in eserleri, bugün olduğu gibi gelecekte de Türk edebiyatının değerli bir parçası olarak anılmaya devam edecektir.