Van'ın Başkale ilçesinde yaşanan acı olayda, Van-Hakkari kara yolunda seyir halinde olan bir minibüsün üzerine çığ düşmüş, 1 kişi hayatını kaybetmiş ve 12 kişi yaralanmıştır. AFAD tarafından yapılan açıklamada, "Olay bölgesine AFAD, 112 Sağlık ve jandarma ekipleri sevk edilmiştir. Arama kurtarma çalışmaları sonucunda 12 vatandaşımız yaralı olarak kurtarılmış olup bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır." denildi.

Van'da Seçimleri Kazanan Abdullah Zeydan'ın Adaylığı İptal Edildi Van'da Seçimleri Kazanan Abdullah Zeydan'ın Adaylığı İptal Edildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır: "Bu akşam Van Başkale ilçemiz 32 Virajlar Mevkiinde yolcu minibüsü üzerine çığ düşmüş, olay yerine Van İl Afad’dan 5 araç, 20 personel ile 112 Sağlık ve Jandarma ekiplerimiz derhal sevk edilmiştir. Edinilen ilk bilgilere göre çığ altında kalan minibüsten 12 vatandaşımız yaralı olarak kurtarılmış, 1 vatandaşımız ise maalesef hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."Van'da Çığ Felaketinde 1 Ölü, 12 Yaralı (1)

AFAD, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ise şu bilgileri vermiştir: "Bugün saat 19.14 sıralarında Van ilimiz Başkale ilçesinde bir minibüsün üzerine çığ düştüğü bilgisi alınmıştır. Olay bölgesine AFAD, 112 Sağlık ve jandarma ekipleri sevk edilmiştir. Arama kurtarma çalışmaları sonucunda 12 vatandaşımız yaralı olarak kurtarılmış olup bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı; yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz."

Bu acı olay, doğal afetlerin ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Hava koşullarının ani değişiklikleri ve doğa olaylarına karşı dikkatli olmak, benzer durumların önüne geçebilir. Bu nedenle, yetkililerin ve vatandaşların doğal afetlere karşı daima hazırlıklı olmaları gerekmektedir.