Çocuklar sık sık tekrarlayan rüyalar gördüklerini dile getirebilirler. Eğer ki çocuklar gün içerisinde olumsuz bir deneyim yaşadıysalar bunları rüyalarında tekrardan ortaya koyar.

Böylece aslında bir nevi rahatlar. Ancak bazen tekrarlayan rüyalar sizin korkuyla uyanmanıza, sabaha keyifsiz başlamanıza da sebep olur. Tekrarlayan rüyaların sebebi olarak karşılanmamış psikolojik ihtiyaçlar, madde ve ilaç kullanımı, travma sonrası stres bozukluğu belirtileri, bazı kişilik bozuklukları ifade edilmektedir.

Her uykuya dalındığında tekrarlayan rüyalar aslında rüya olarak da kabul edilmemektedir. Bu tür durumlarda uyku bozukluğu ihtimali de akıllara gelmektedir.

Rüyalar Neden Tekrarlanır

Rüyaların analizi ve rüyaların anlamı kısmında da değinildiği gibi rüyalar aslında çocuklukta ya da yetişkinlik döneminde tamamlanmamış psikolojik ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkar. Bu yüzden rüyaların görülmesi temelde var olan duyguların bir şekilde dışavurumudur. Ancak diğer taraftan psikanalitik yaklaşıma göre rüyada görülen her nesnenin farklı bir anlamı vardır. Bu yüzden rüyaların ortaya çıkışıyla ilgili farklı kuramsal modellerin geliştirdiği yorumlar mevcut. Rüyaların tekrar görülmesi yaşanmasını istemektir. Ya da bazen korkudur. Ancak bazen rüyalar çok sık devam eder.

Kişinin uykuya dalmasını engeller. Bu tür durumlarda mutlaka psikiyatrik bir destek alınması da uygun olur. Tekrarlayan rüyaların sebebi bu tür ihtiyaçların karşılanması anlamına gelir.

Maddeler ve İlaçlar

İnsanlar bazen kullandıkları ilaç, uyuşturucu, alkol gibi uyarıcı maddeler yüzünden de tekrarlayan rüyalar görür. Özellikle amfetaminlerin tekrarlayan rüyalara ve kabuslara sebep olur. Rem baskılanması ve dopamin reseptörünün uyarılması bazı dönemlerde rüyaların sık sık tekrarlanmasına da neden olur. Bu yüzden bazen madde ve ilaç kullanımı rüyaların tekrarlanmasına sebep olur. Ancak yapılan araştırmalarda göstermiştir ki maddenin birden bırakılmasının da tekrarlayan rüyalara sebep olur.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma sonrası stres bozukluğu kişinin gerçek bir ölüm ya da ölüm tehdidi gibi fiziksel olarak bütünlüğüne karşın yaşamış olduğu durumlar sonucunda ortaya çıkar. Travmatik olayı kişi zihninde tekrar yaşar. Bu yüzden olayı tekrar yaşadığına dair sık sık rüya görür. Travmatik yaşantı anında ortaya çıkan davranış ve duygular rüyalar aracılığıyla tekrar yaşanmış olur. Yoğun kaygı ve endişe durumundan kaynaklı rüya bozuklukları da ortaya çıkar. TSSB gibi durumlar tekrarlayan rüyaların sebebi olarak ifade edilir.

Sınırda Kişilik Bozukluğu

Sınırda kişilik bozukluğu basitçe duygu ve davranışları yönetmede güçlüktür. Dengesiz ve tutarsız ilişki örüntüsüdür. Yapılan çalışmalarda sınırda kişilik bozukluğu tanısı almış kişilerin %49 oranında tekrarlayan rüya gördükleri ifade edilmiştir.

Uyku Bozukluğu Nedir

Tekrarlayan rüyaların sebebi uyku bozukluğu da olur. Kişi rahatsız olduğu rüyaları sık sık görür. Bu rüyalar tedirginlik ve öfke durumu ortaya çıkarır. Kişi bir süre sonra uykuya dalmada güçlük çeker. Uyku bozukluğunun temel belirtileri arasında uykuya dalmada güçlük, uykuyu sürdürmede güçlük, uykusuz kalma durumunda artıştır.

Sağlıklı ve Lezzetli Bir Alternatif Fırında Palamut Tarifi Nasıl Yapılır? Sağlıklı ve Lezzetli Bir Alternatif Fırında Palamut Tarifi Nasıl Yapılır?

Bu tür uyku bozukluğu bir iki günlük bozukluktan ziyade haftalar, aylar alan bir süreç olarak ortaya çıkar. Bu tür durumlarda gerekirse ilaçlı tedavi de gerekir. Uyku bozukluklarında uyum bozukluğuna bağlı belirtiler ortaya çıkar. Bunlar uykusuzluk, kronik uykusuzluk, uyku yeterliliği düşüklüğüdür. Uyum bozukluğu olan kişilerde işte verimlilik düşüşü, okul başarısızlığı, sosyal ilişkilerde zorluklar, gündüz uyuklama hali görülür. Uyum bozukluğu olan kişilerin depresyon ve anksiyete belirtileri de ortaya çıkar.

Rüyalarla ilgili birçok yorum ve teori olsa da tekrarlayan rüyaların sebebi bazen karşılanmamış psikolojik ihtiyaçlar, madde ve ilaç kullanımı, travma sonrası stres bozukluğu belirtileri, bazı kişilik bozuklukları olabilir. Tekrarlayan rüyalar sık sık ve travmatik yaşantılar sonucunda görülebilir. Tekrarlayan rüyaların sebebi olarak belirlenen bazı nedenler vardır. Bu nedenlerin farklı şekillerde ortaya çıktığı da unutulmamalıdır. Özellikle psikolojik rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi için mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu nedenle tekrarlayan rüyaların sebepleri ve tedavisi hakkında yazılan makalelerde tekrarlayan rüyaların ciddi bir uyku bozukluğu olduğu, bu bozukluğun tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam kalitesini düşüreceği ve işlevsellik düzeyini olumsuz etkileyeceği belirtilmelidir.

Eğer tekrarlayan rüyalarınız varsa ve bu rüyalar uykunuzu kaçırıyorsa bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz. Tekrarlayan rüyaların tedavisi mümkündür ve uzmanlar bu konuda size yardımcı olabilir.