Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) tarafından, genel aydınlatma sayaçlarının Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri (OSOS) kapsamına alınması işleminin 31 Aralık 2024'e kadar tamamlanmasına karar verildi. Bu karar, ülke genelindeki elektrik sayaçlarının modernizasyonu ve verimliliğinin artırılmasını hedefliyor.

81 ilde geçerli sayaç kararı! Yeni sisteme geçiliyor! Tarih belli oldu

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) tarafından alınan kararla, 81 ildeki elektrik sayaçları OSOS kapsamına alınacak. Bu kapsamda, sayaç değişimi için süre uzatıldı ve tüm sayaçların OSOS kapsamına alınması için 31 Aralık 2024 tarihi belirlendi.Tedaş'tan Müjde! Tüm Türkiye'de Elektrik Sayaçları Modernize Ediliyor! (1)

Genel Aydınlatma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de Yayımlandı

TEDAŞ tarafından alınan kararın yasal dayanağı olan Genel Aydınlatma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Bu yönetmelikle, OSOS kapsamına alınacak sayaçların tespit edilmesi ve sürecin yönetilmesi için gerekli düzenlemeler yapıldı.

OSOS Kapsamına Alınmayan Sayaçlarla İlgili Önemli Bir Düzenleme

Yapılan düzenlemeyle, OSOS kapsamına uygun olduğu halde bu kapsama alınmayan ve TEDAŞ tarafından anlık veya çevrimiçi izlenemeyen sayaçların tüketim giderlerine ilişkin 1 Ocak 2025'e kadar ödeme yapılmaması kararlaştırıldı. Bu düzenleme, sayaçların OSOS kapsamına alınmasının önemini vurguluyor ve tüketicilerin bu süreçten etkilenmeyeceğini garanti altına alıyor.

Çocukları Bayramda Zorlamayın: Uzmanlardan Önemli Uyarılar Çocukları Bayramda Zorlamayın: Uzmanlardan Önemli Uyarılar

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) tarafından alınan kararla, ülke genelindeki elektrik sayaçlarının modernizasyonu ve verimliliğinin artırılması hedefleniyor. Bu kararın ardından, 81 ildeki sayaçlar OSOS kapsamına alınacak ve tüm sayaçların bu kapsama alınması için 31 Aralık 2024 tarihi belirlendi. Yapılan düzenleme ile OSOS kapsamına alınmayan sayaçların tüketim giderlerine ilişkin 1 Ocak 2025'e kadar ödeme yapılmaması kararlaştırıldı. Bu adımlar, Türkiye'nin enerji sektöründe teknolojik olarak ilerlemesine ve daha verimli bir elektrik dağıtım sistemine sahip olmasına katkı sağlayacak.