Tatlı patates (Ipomoea batatas), sağlığa birçok faydası olan bir kök bitkisidir. Özellikle doğal yollardan tedavi olmak ve hastalıklardan uzak kalmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Tatlı patates hangi hastalıklara iyi geliyor ve nasıl tüketilmelidir? İşte detaylar...

Tatlı patatesin sağlığa faydaları şaşırtıyor

Tatlı patates, ABD'nin tropikal bölgelerine özgü bir bitkidir. Tropikal ve ılıman iklimlerde yetiştirilen tatlı patates, en çok ABD'nin güney kesimleri, Hawaii, Japonya ve Rusya'nın bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Tarihi kaynaklarda ilk defa 1492 yılında Kristof Kolomb'un Amerika'ya ayak basmasıyla keşfedilen tatlı patates, aslında MÖ 750'den beri Peru'da yetiştirilmektedir. Son yıllarda ülkemizde de ilgi gören tatlı patates, özellikle besin değeri açısından zengin olmasıyla dikkat çekmektedir.Tatlı Patatesin Şaşırtıcı Faydaları (3)

Sağlık Bakanlığı'ndan Müjdeli Haber: 36 Bin Sağlık Personeli Alımı Detayları Sağlık Bakanlığı'ndan Müjdeli Haber: 36 Bin Sağlık Personeli Alımı Detayları

Tatlı patatesin faydalarına dair açıklamalarda bulunan Diyetisyen Gülçin Işık, tatlı patatesin birçok faydasıyla mutfağımızdaki yerini sağlamlaştırmaya başlayan, çokça ihmal edilmiş ve insan sağlığına olan muazzam faydalarına rağmen akla pek gelmeyen bir mutfak mücevheri olduğunu belirtti. Işık, tatlı patatesin içerdiği yüksek doz beta karoten (A vitamini) ile romatizmal hastalıklara iyi geldiğini ve sağlığa birçok olumlu etkisi bulunduğunu söyledi.

‘Kanser hücrelerindeki çoğalmayı durduruyor’

Tatlı patatesin faydaları arasında kanserle mücadelede de etkili olduğu belirtilmektedir. Tayvan'da yapılan bir araştırmaya göre, tatlı patatesin içerdiği antosiyanin adlı madde sayesinde kanser hücrelerindeki çoğalmayı durdurucu etki gösterebildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle tatlı patates, kanser riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilir.

Tatlı patatesin sağlığa faydaları sadece bunlarla sınırlı değil. İçerdiği zengin çinko, magnezyum ve kalsiyum elementleri sayesinde anksiyete, depresyon gibi sorunlara iyi geldiği, vücut savunma sistemini güçlendirdiği ve dışkılama alışkanlığını düzenlediği belirtilmektedir.

Kalp tıkanıklığına pozitif etki sağlıyor

Tatlı patatesin kalp damar sistemi hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Tatlı patates, damar duvarında oluşan yağlı birikintilerin sertleşmesini ve tıkanıklığın oluşmasını engellediği için kalp tıkanıklığı riskini azaltabilir. Bu da kalp sağlığı için önemli bir avantajdır.Tatlı Patatesin Şaşırtıcı Faydaları (1)

TATLI PATATES NASIL KULLANILABİLİR?

  • Ekmeklerde veya çöreklerde kullanılabilir.
  • Çorbalarda kullanılabilir.
  • Kumpir şeklinde içerisine et/peynir vb. malzemelerle beraber tüketilebilir.
  • Sütlü tatlılarda kullanılabilir.
  • Haşlanabilir veya fırınlanabilir.
  • Püre halinde tüketilebilir.Tatlı Patatesin Şaşırtıcı Faydaları (2)

Bu yazıda tatlı patatesin sağlığa faydaları ve doğru tüketim şekilleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak tatlı patates tüketebilir ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinebilirsiniz.