Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen titiz çalışmalar sonucunda, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi'nin restorasyonu tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün önderliğinde gerçekleştirilen bu önemli restorasyon çalışması, tarihimizin ve kültürümüzün paha biçilemez miraslarından birini koruma altına aldı.

Dörtyol'da Tofaş Araç Adeta Kağıt Gibi Ezildi! İşte Detaylar... Dörtyol'da Tofaş Araç Adeta Kağıt Gibi Ezildi! İşte Detaylar...

Kastamonu'da bulunan Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi'nin içinde yer aldığı türbenin restorasyon süreci, geçtiğimiz yıl Ocak ayında Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla revize edilen restorasyon projesiyle başladı. Bu kapsamda, türbede kubbe kurşun örtüsünün yenilendiği, nemlenme problemine karşı drenaj çalışmalarının gerçekleştirildiği, sıvanın yenilenerek boya işlerinin yapıldığı, giriş kapısına sundurma yapılarak ahşap döşemenin yenilendiği, yağmur oluğu tesis edildiği, mezar taşları ve türbe duvarlarının temizlendiği, genel hatlarıyla türbe ve çevresinde temizlik ve bakım işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.Şeyh Şaban I Veli Türbesi'nin Restorasyonu Tamamlandı, 8 Mart'ta Yeniden Ziyarete Açılacak

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi'nin 8 Mart Cuma günü ziyarete açılacağı duyuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, türbenin onarımının kültür mirasımıza ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını temenni ederek, Şeyh Şaban-ı Veli ve diğer alimlerimizin emanetlerinin korunarak yaşatılmasına katkı sağlayacaklarından dolayı memnuniyetlerini ifade etti.

Bu önemli gelişmeyle birlikte, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi'nin tarihi ve kültürel değeri daha da ön plana çıkacak ve ziyaretçilerine tarihi bir atmosfer sunmaya devam edecek. Türbenin ziyarete açılmasıyla birlikte, hemşehrilerimiz ve ziyaretçiler, bu eşsiz tarihi yapıyı yakından görme ve tarihimizin derinliklerine bir yolculuk yapma fırsatı bulacaklar.