Şevval ismi, kız çocuğu bekleyen ebeveynlerin isim listesinde sıkça yer alan isimler arasında yer alır. Doğrudan okunuşu ile birlikte anlamı da anlaşılan ve güzel bir ifadesi bulunan en özel isimler arasında yer alıyor. Kız çocukları için aynı zamanda güzel ve naif bir okunuş sunuyor.

Şevval İsminin Anlamı Nedir?

Şevval isminin anlamı, "bayram ayı, hicri takvime göre ramazandan sonraki ay" olarak da bilinir. İsmin kökeni ise, Arapçaya dayanır. Bu ismin, Arapça okunuşu ise, Şevvāl olarak bilinir.

Arapça kökenli bir isim olarak bilinen Şevval isminin kökeninin anlamı ise; "Ay takviminin onuncu ayı, bayramı ayı, Şeker Bayramı'yla başlayan ay" demektir. Bu ismin bir diğer bir anlamı ise, Ay parçası anlamına gelir. Anlamı nedeni ile Şevval ismine sahip olan biri inançlı bir kişi olma özelliği de taşır.

Şevval İsmi Kur'an'da Geçer mi?

Şevval ismi Kur'an-ı Kerim'de yer alan bir isim değildir. Ama Arapça kaynaklarda da Şevval isminin konulmasının sakıncalı olduğu İle ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bu nedenle de Şevval isminin tercih edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Bu isim, Kur'an-ı Kerim'de yer almadığı için hiçbir ayette de Şevval ismi yer almaz.

Şevval İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Şevval ismi Ay parçası anlamına gelir. Aynı zamanda, Hicri takvime göre de Ramazandan sonraki ay anlamına da gelir. Bu ismi taşıyan kişiler sıkça Türk Dil Kurumu Sözlüğünden isminin anlamını inceliyor. Aynı zamanda diğer kaynaklarda da gösterilen anlamları dikkat çeker. Belirtilen anlamların dışında başka herhangi bir anlamı bulunmaz. Kaynakların tamamından elde edilen bazı bilgiler doğrultusunda alıntı halinde belirtilen bazı anlamları da vardır.

Bebeklerine isim seçme sürecinde olan anne ve baba adayları hakkında detaylı bir araştırma yaptıkları sırada en çok sorulan sorular arasında araştırılan ismin kökeni de bulunur. Şevval isminin kökeni de en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Şevval isminin kökeni ise, Arapçadır.

Şevval ismi ile ilgili yapılan çeşitli araştırmalarda Şevval kelimesinin anlamı da merak ediliyor. Şevval kelimesinin Türk Dil Kurumu'na göre anlamı ise, karşımıza "bayram ayı, hicri takvime göre Ramazan ayından sonra gelen ay" olarak bilinir. Anlamı bakımından da bu isim pek çok kişi tarafından sıkça tercih ediliyor.