Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Önder Ergönül, antibiyotiklerin gereksiz kullanımının ciddi sorunlara yol açtığını belirtiyor. Bu sorunların başında antibiyotik direnç gelişimi geliyor. Prof. Dr. Ergönül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgına yol açabilen enfeksiyonlar ve antimikrobiyal direnç gelişimi üzerine odaklandıklarını söylüyor.

Evde Pilates: Vücudunuzu Güçlendirmenin ve Esnetmenin Yolları Evde Pilates: Vücudunuzu Güçlendirmenin ve Esnetmenin Yolları

Antibiyotik direnci ve enfeksiyon hastalıkları, dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Ergönül, bu konuda erken tanı sistemleri, tanı testleri, alternatif ilaç çalışmaları ve klinik çalışmalar yaparak toplumda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtiyor.Sağlıkta Tehdit Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Ve Direnç Gelişimi (1)

Kovid-19 salgınıyla birlikte influenza A'nın tekrar önem kazanmaya başladığını ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüslerin yine ilk sırada yer aldığını ifade eden Ergönül, influenza enfeksiyonunun kasım ve aralık aylarında artış gösterdiğini, şubat ve mart aylarında ise influenza B'nin daha fazla görüldüğünü söylüyor.

Enfeksiyon hastalıklarının özellikle ileri yaşlardaki kişileri, çocukları ve bağışıklık sistemi zayıf olanları etkilediğini vurgulayan Ergönül, bu grupların aynı zamanda aşılanma için önemli olduğunu da belirtiyor.

Ergönül, antibiyotiklerin gereksiz kullanımının ciddi sorunlara yol açabileceğine dikkat çekiyor. Türkiye'nin antibiyotik tüketiminde üst sıralarda yer aldığını ve bu durumun direnç gelişimini artırdığını belirten Ergönül, antibiyotik kullanan kişilerde çeşitli yan etkilerin ortaya çıktığını söylüyor.Sağlıkta Tehdit Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Ve Direnç Gelişimi

Antibiyotiklerin etkeni bakteri olduğu durumlarda önemli olduğunu ancak virüslerin etken olduğu durumlarda antibiyotik kullanımının etkili olmadığını ifade eden Ergönül, üst solunum yolu enfeksiyonlarında en sık virüslerin etken olduğunu ve gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımının direnç gelişimine yol açabileceğini, bu nedenle antibiyotiklerin bilinçli ve gerektiğinde kullanılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Önder Ergönül'ün uyarıları önem taşıyor. Sağlığımız için doğru ve bilinçli tedavilerin önemini hatırlamak gerekiyor.