Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç ibadeti de başladı. Bu süreçte orucu bozan durumlar da merak ediliyor. Özellikle oruç tutarken ruj sürmek isteyen kadınlar, "Ruj sürmek orucu bozar mı?" sorusuna yanıt arıyorlar. İşte, Diyanet İşleri'ne göre, oruç tutarken ruj sürmenin hükmü...Ruj Sürmek Orucu Bozar Mı (2)

RUJ SÜRMEK ORUCU BOZAR MI?

Ruj sürmenin orucu bozup bozmadığı sürekli tartışılan bir konudur. Diyanet İşleri'nin bu konudaki hükmü şu şekildedir:

Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu işlem, yeme içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.Ruj Sürmek Orucu Bozar Mı (3)

Dark Web Skandalında Microsoft Çalışanı Cinayet Siparişi Verdi! Dark Web Skandalında Microsoft Çalışanı Cinayet Siparişi Verdi!

ORUÇ TUTARKEN RUJ SÜRÜLEBİLİR Mİ?

Yukarıdaki ifadeden yola çıkarak; ruj sürmenin beslenmeye yönelik bir yönü olmadığı için ruj sürmek oruç tutmaya engel değildir ve orucu bozmaz. Bu ifadeyi, Diyanet başka bir hükmüyle de desteklemiştir. Diğer hüküm şu şekildedir:

Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Makyaj yapmak, saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığından orucu bozmaz.

Eğer oruçlu bir kadın ruj sürerse, orucu bozulmaz. Çünkü ruj, ağız yoluyla alınan bir şey değildir ve orucu bozmaz. Dolayısıyla, oruç tutarken ruj sürmek caizdir ve orucu bozmaz.

Eğer oruç tutan bir kadın, ruj sürdükten sonra rujun dudaklarından kan alacak kadar büyük bir miktarda olduğunu fark ederse, bu durumda orucu bozulmuş olabilir. Çünkü bu durumda ruj, ağız yoluyla alınmış gibi olabilir.

Diyanet İşleri'ne göre ruj sürmek, orucu bozmaz. Ruj, ağız yoluyla alınan bir şey olmadığından ve beslenmeye yönelik bir yönü olmadığından oruç tutarken ruj sürmek caizdir. Ancak rujun dudaklardan kan alacak kadar büyük bir miktarda olduğunu fark etmek, orucun bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle, oruç tutarken dikkatli olmak önemlidir.