Restoranlarda "eko" yani ekonomik ürün dönemi başladı. Enflasyonun artmasıyla birlikte, restoranlar müşteri kaybetmemek için gramajları düşürerek daha uygun fiyatlı ürünleri menülerine ekledi.

Restoranlarda Değişen Trend: Ekonomik Ürünler ve Gramaj Düşüşü

Ekonomim’in haberine göre; artan fiyatlarla müşteriler azalınca restoranlar da yeni bir yöntem uygulamaya koydu. Gramaj düşürüldü, porsiyonlarla birlikte fiyat da azaldı. Bu ürünler menüye de "eko" ön adıyla girdi. Örneğin, bir restoranda patlıcan kebabının 1 porsiyonunda iki şiş kullanılırken, tek şiş kullanılmaya başlandı ve bu sayede fiyatlar yarı yarıya düştü.

Euro Bölgesi: Üye Ülkeler, Ekonomik Entegrasyon ve İş Fırsatları Euro Bölgesi: Üye Ülkeler, Ekonomik Entegrasyon ve İş Fırsatları

Restoranların Uyguladığı Yöntemler ve Değişen Ürünler

ATO Kafe, Restoran ve Lokanta Komite Başkanı Abdurrahman Işıksever, restoranların beyti, ali nazik, Adana kebap, döner gibi ürünlerde gramajın düşürülerek fiyatın azaltıldığını belirtti. Restoranlar, eko beyti, eko iskender gibi isimler vererek ürünlerini pazarlamaya devam ediyor. Artan et fiyatlarına da değinen Işıksever, "Bizim ana temel ürünümüz et. Et artınca haliyle fiyat da artıyor. Ramazan menülerine de yansıyacak, diğer ürünlere de yansıyacak. Et fiyatlarının bir an önce kontrol altına alınması lazım." dedi.

Mahfi Eğilmez'in Uyarısı ve Shrinkflasyon

Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısında Türkiye'de enflasyona bağlı olarak shrinkflasyon yaşandığını aktarmıştı. Bu durum, ürünlerin gramajının düşürülmesi ve fiyatların buna bağlı olarak ayarlanması anlamına geliyor.

Restoranlarda yaşanan bu değişimler müşterilerin dikkatinden kaçmamaktadır. Restoranlar ekonomik zorluklarla baş etmek için çeşitli yöntemlere başvurmakta ve bu da tüketicilere yansımaktadır. Bu dönemde restoranlarda menüleri incelerken daha dikkatli olmak ve ürünlerin gramajlarına dikkat etmek gerekebilir.