İslam aleminin özlemle beklediği Ramazan ayı, 11 Mart Pazartesi günü başlıyor. Ramazan ayı, yardımlaşma ve dayanışmanın ötesinde dargınlıkların unutulduğu, küskünlüklerin sona erdiği özel günlerdir. Bu mübarek ay, milyonlarca Müslüman tarafından araştırılan ibadetlerin arttığı, günahların affedildiği bir zaman dilimidir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bilgileri ışığında ibadet etmek isteyenler, Ramazan ayında yapılacak ibadetleri, okunacak dualar ve sureler nelerdir sorusuna yanıt arıyorlar. İşte Ramazan ayı ibadetleri, duaları, tesbih ve zikirleri ile ilgili bilgiler...Ramazan Ayında Yapılacak İbadetler Ve Dualar (1)

Ramazan Ayında Yapılması Faziletli Olan İbadetler Nelerdir?

 1. Oruç Tutmak: Ramazan ayında tutulan oruç, Müslümanlar için önemli bir ibadettir.
 2. Teravih Namazı Kılmak: Ramazan ayında kılınan teravih namazı, faziletli bir ibadettir.
 3. Kuran-ı Kerim Okumak: Ramazan ayı, Kuran-ı Kerim'in indirildiği ay olduğu için Kuran-ı Kerim okumak önemlidir.
 4. Sahura Kalkmak: Sahur yapmak, orucun daha sağlıklı ve kolay geçmesini sağlar.
 5. İftara Misafir Çağırmak: İftar sofrasını paylaşmak, sevap kazanmaya yardımcı olur.
 6. Günahların Affı İçin Tövbe Etmek: Ramazan ayı, günahların affedildiği bir zaman dilimidir, bu nedenle tövbe etmek önemlidir.
 7. Ramazan Umresi Yapmak: Ramazan ayında umre yapmak, büyük bir sevap kazandırır.
 8. Zekat Vermek: Ramazan ayı, zekatın verilmesi için uygun bir zaman dilimidir.
 9. Namazları Cemaatle Kılmaya Özen Göstermek: Ramazan ayında namazları cemaatle kılmak, daha fazla sevap kazandırır.
 10. Ramazan Ayının Son On Gününün Tek Gecelerinde Kadir Gecesini Aramak ve Bu Kıymetli Geceden İstifade Edebilmek: Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilen bir gecedir.
 11. Sadaka Vermek: Ramazan ayında sadaka vermek, sevap kazanmaya yardımcı olur.
 12. Yetimi Sevindirmek: Yetimleri sevindirmek, büyük bir sevap kazandırır.Ramazan Ayında Yapılacak İbadetler Ve Dualar

Ramazan Ayında Hangi Tesbihler Çekilmelidir?

 1. 1-10 gün arası 100 kere: Ya Erhamerrahimin (Ey iman edenlerin en merhametlisi)
 2. 11-20 gün arası 100 kere: Ya Gaffarez Zünüb (Ey günahları bağışlayan)
 3. 21-30 gün arası 100 kere: Ya Atikarrikab (Ey iyileri koruyan)

Ramazan Ayında Kılınacak Namazlar Nelerdir?

Ramazan ayına girilirken, yani Ramazan'ın ilk akşamı, akşamla yatsı arasında nafile namaz olarak 2 rekat şükür namazı kılınabilir. Ramazan ayında ayrıca teravih namazı kılınacaktır.

Dörtyol'da Tofaş Araç Adeta Kağıt Gibi Ezildi! İşte Detaylar... Dörtyol'da Tofaş Araç Adeta Kağıt Gibi Ezildi! İşte Detaylar...

Ramazan Ayında Okunacak Dualar:

 • "Allahım! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Şüphesiz sen bağışlaması bol olansın." (Âl-i İmran Suresi, 8. ayet)
 • "Allahım, küçüklüğümde annem ve babam beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara rahmet et." (İsrâ Suresi, 24. Ayet)
 • "Ey Allahım! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Ey Allahım! Şüphesiz ki sen çok şefkatli, çok merhametlisin." (Haşr Suresi, 10. ayet)
 • "Allahım! Ancak sana dayandık, içtenlikle yalnız sana yöneldik. Dönüş de ancak sanadır. Ey Allahım! Bizi, inkâr edenlerin zulmüne uğratma. Bizi bağışla. Ey Allahım! Şüphesiz sen mutlak güç sahibisin, hüküm ve hikmet sahibisin." (Mümtehine Suresi, 4-5. ayetler)
 • "Allahım beni bağışla, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır, bana afiyet ve hayırlı rızık ver." (Müslim, "Zikir", 35)
 • "Allahım verdiğin nimetin yok olup gitmesinden, verdiğin sağlığın bozulmasından, ansızın vereceğin cezadan ve senin kızgınlığını üzerime çekecek her şeyden sana sığınırım." (Müslim, "Zikir", 96)