Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayında tutulan oruç için nasıl niyet edilmesi gerektiğini araştıran Müslümanlar, "Oruca nasıl niyet edilir? Oruca ne zamana kadar niyet edilir? Niyet etmeden, sahura kalkmadan oruç tutulur mu? Oruca niyet ederken hangi dua okunmalıdır? Oruç, niyetsiz tutulur mu?" gibi soruların cevabını merak ediyor.

ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

On Bir Ayın Sultanı Ramazan ayında, oruç tutarak ibadetlerini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, oruca nasıl niyet edilmesi gerektiğini araştırıyor. İslam dininde niyet etmek oldukça önemlidir. Bir ibadete başlamadan önce mutlaka niyet etmek gereklidir. Niyet etmek içinde bazı önemli noktalar bulunur. Oruç, niyet edilmesi gereken ibadetler arasında yer almaktadır. Ancak niyet etmenin gerekliliği konusunda kafa karışlığı yaşayanlar "Ramazan ayında oruca nasıl niyet edilir?" sorusunun yanıtını sorguluyor. İşte Ramazan orucu için sahurda nasıl niyet edilmesi gerektiği ve niyetin önemine dair tüm detaylar…Ramazan Ayında Oruç Tutmanın Şartları Ve Niyet Etme

Sahura kalmak ya da ertesi gün oruç tutacağını bilerek uyumak, oruç için niyet yerine geçmektedir.

RAMAZAN ORUCU NİYET ETMEDEN TUTULUR MU?

Ramazan ayında oruca nasıl niyet edileceği ve niyet ederken hangi duaların okunması gerektiği konusu, her yıl sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen tarafından, niyet etmeden oruç tutulup tutulmayacağı da merak edilenler arasında.

Gıda Endüstrisinde Yeşil Devrim: Sürdürülebilir Tarımın Önemi ve Uygulamaları Gıda Endüstrisinde Yeşil Devrim: Sürdürülebilir Tarımın Önemi ve Uygulamaları

Ramazan ayında ya da nafile oruçlarda niyet, orucun farzları arasında yer alır. Bu nedenle oruç tutmak üzere niyet etmek şarttır.

RAMAZAN ORUCUNA NASIL NİYET EDİLİR?

İbadet ederek Allah'a daha yakın olmak isteyen, oruç tutarak nefsini terbiye eden ve yoksulların halini daha iyi anlayan vatandaşlar için niyet etmek de yaptığı işin bilincinde olmak demektir. Oruç niyeti için “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet oruç tutmak isteyen kişiler için yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir.

Sahura kalkmak, oruç tutmak niyetiyle yatmak, ertesi gün oruç tutulacağına karar vermek gibi eylemler, niyet olarak kabul edilmektedir. Bunların hiçbirisinin olmaması durumunda, uyuyakalan bir birey, sabah saatleri içerisinde de niyet edebilir.

ORUCA NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Ramazan ayında ya da nafile oruçlarda niyetin vakti, güneş battıktan sonra başlar. Son vakit ise ertesi gün dahve-i kübra adı verilen vakte kadar sürmektedir. Dave-i kübra vakti, şer’i gündüzü, imsak vaktiyle akşam vakti arasındaki zamanın yarısını ifade etmektedir. Bu vakit, Türkiye için öğle vaktine 60-70 dakika kalan zamanı temsil etmektedir.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir. Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz.

SAHURA KALKMADAN VE NİYET ETMEDEN ORUÇ KABUL OLUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı oruca niyet etme konusunda detayları paylaştı. Diyanet'in internet sitesinde şu bilgiler yer aldı; Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih(doğru) değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur.

Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.