Mart ayının gelmesiyle birlikte merak edilen konulardan biri de Ramazan ayı ve bayram tarihleridir. Ramazan ayı, sabır ayı olarak da bilinir ve müslümanlar için önemli bir ibadet olan oruç tutulacak aydır. Ramazan ayında oruç tutabilmek için sahura kalkılması gerekmektedir.

Ramazan ayı tarihleri, hicri takvime göre hesaplandığından her sene farklı günlere denk gelmektedir. İbadetlerini yerine getirmeye hazırlananlar ise Ramazan ayına kaç gün kaldığını merak etmektedirler. Müslümanlar, Ramazan-ı Şerif'te oruç ibadetinin yanı sıra teravih namazını kılmaktadırlar. İlk teravih namazı ve sahur tarihleri ise merak konusudur.Ramazan Ayı Ve Bayram Tarihleri 2024 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor, İlk Sahur Hangi Gün (2)

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2024 yılı dini günler takvimini yayınlamıştır. Huzur ve bereket ayı olarak da ifade edilen Ramazan ayında müslümanlar ibadetlerinin yanı sıra ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye dikkat edeceklerdir. Ramazan ayı içerisinde Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece olan Kadir Gecesi de idrak edilecektir.

Ramazan ayının başlangıç tarihi, her yıl değişmektedir. 2024 yılında Ramazan ayı, 11 Mart Pazartesi günü başlayacak ve 9 Nisan Salı günü sona erecektir.

İlk Sahura Hangi Gün Kalkılacak?

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Niyet etmek orucun şartlarından birisi olup oruç tutabilmek için sahura kalkılması da niyet sayılmaktadır. Binlerce müslüman, oruç tutabilmek için ilk sahurunu 10 Mart Pazar gününü, 11 Mart Pazartesi gününe bağlayan gece uyanacaktır.Ramazan Ayı Ve Bayram Tarihleri 2024 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor, İlk Sahur Hangi Gün (1)

İstanbul İmsak Vakti

Halk arasında ise "imsak" terimi, oruç tutmaya başlanan fecr-i sâdığın oluştuğu vakit anlamında kullanılmaktadır. Bu manada imsak, oruca başlama vaktini ifade etmektedir. 10 Mart Pazar gününü, 11 Mart Pazartesi gününe bağlayan gece İstanbul'da yaşayanlar, saat 05:51'e kadar sahur yapabileceklerdir. Ramazan ayında ilk akşam ezanı ise 19:13'te okunacak ve müslümanlar oruçlarını açabileceklerdir.

Ramazan Bayramı Tarihleri 2024

Ramazan Bayramı, 10 Nisan Pazartesi günü başlayacak ve üç gün sürecektir. İlk gün 10 Nisan Pazartesi, ikinci gün 11 Nisan Salı, üçüncü gün ise 12 Nisan Çarşamba olarak kutlanacaktır.