PRP (Platelet Rich Plasma), trombosit açısından zengin plazma ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Trombositler, kanın pıhtılaşma yeteneğine sahip hücrelerdir ve aynı zamanda büyüme faktörleri içerirler. Çalışmalar, trombosit açısından zengin plazmadaki büyüme faktörlerinin iyileşme sürecini hızlandırabileceğini, yaralanmaların iyileşme süresini kısaltabileceğini ve saç büyümesini teşvik edebileceğini göstermektedir.Prp (1)

PRP Saç Dökülme Tedavisinde de Kullanılıyor

Saç dökülmesi tedavisinde etkili olan PRP, antiaging uygulamalar ve dermatolojik cihaz uygulamalarıyla birleşerek iyileşmeyi hızlandırabilir. Ancak, bu tedaviye platalet sayısı yetersiz kişilere ve kanser hastalarına önerilmez.

PRP saç dökülmesi tedavisinde şu şekilde uygulanır:

Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  1. Kişiden alınan kan steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur.
  2. Tüp, santrifüje konularak kanın içindeki maddeler ayrıştırılır.
  3. Trombositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma ayrıştırılır.
  4. Elde edilen karışım, saçlı deriye enjekte edilerek saç köklerini canlandırır.Prp (2)

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP tedavisi, kişiden kan alınmasıyla başlar. Beyaz kan hücreleri içeren ve platelet açısından zengin plazma hazırlanır ve cilde enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri sinerjik bir etki oluşturur ve büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. İşlem, dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanabilir.

Cildinizi Gençleştirebilirsiniz

PRP uygulaması ile kişinin kanından elde edilen platelet yönünden zengin plazma, cildin gençleşmesini sağlamak amacıyla enjeksiyon yoluyla geri verilir. Uygulamadan sonra ciltte sağlıklı bir görünüm ve parlaklık ortaya çıkar. Bu yöntem, diğer antiaging yöntemlerle sağlanan sonuçların daha uzun süre devam etmesini sağlar.Prp (3)

Plateletler Cildi Yeniliyor

Plateletler, kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve vücudumuzdaki hasarlı dokuları onaran hücrelerdir. PRP tedavisi ile hedef bölgeye daha fazla sayıda platelet ulaştırılarak cildin kendini hızla yenilemesi sağlanır.

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

PRP tedavisi, genç ve orta yaş grubundaki bireylerde yaygın olarak kullanılır. Genç aktif kişilerde kas ve tendon yaralanmaları ile akut kondral rahatsızlıkların tedavisinde de etkilidir. Ayrıca, ortopedi, dermatoloji, fizik tedavi, plastik cerrahi, nöroloji ve diş hekimliği gibi farklı alanlarda da sıkça kullanılmaktadır.