Araç hasar sorgulama, ikinci el otomobil almak isteyen vatandaşların kesinlikle yapması gereken işlemlerden. Özellikle 2. el araba satın almadan önce, sonradan arabanın değerinden fazla masrafla karşılaşmamak adına aracın hasar geçmişi hakkında bilgi edinmek için kesinlikle hasar kaydı sorgulama yapmalısınız. Yalnızca plaka bilgisi ile hasara neden olan tüm kazalar tarih bilgisiyle birlikte detaylı olarak öğrenilebiliyor.

Plakadan Hasar Sorgulama Yöntemleri 

SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama 

Aracın plakasını bitişik şekilde yazın. 5664 numarasına kısa mesaj gönderin. Hasar geçmişi SMS ile anında iletilecektir.

SMS araç hasar kaydı sorgulama işlemi ücretlidir. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, fark etmeksizin 5664 SMS sorgulama ücreti tüm operatörler için sorgulama başına 60 TL’dir. 5664’e mesaj göndererek aracın hasar geçmişi dışında değişen bir parçası olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

PTT ile Araç Hasar Sorgulama 

PTT araç hasar kaydı sorgulama sayfasına girin. Hasar sorgulama bölümüne gelin. Plaka no seçimini yapın. Aracın plaka numarasını yazın. T.C. kimlik numaranızı ve e-posta adresinizi girin. İleri butonuna tıklayarak ekrandaki talimatları izleyin.

PTT hasar kaydı sorgulama servisi ücretlidir. PTT sitesi üzerinden şasi numarası veya plakadan hasar sorgulama ücreti 60 TL’dir.

e-Devletten Araç Hasar Sorgulama 

e-Devlet sitesine girin. T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın. Arama bölümüne Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) yazın. Gerçek kişi hizmetleri altında “Trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama” linkine tıklayın. Plaka numarasını yazın. Sorgula butonuna tıklayın.

Diğer yöntemlerin aksine, e-Devlet üzerinden araç hasar kaydı sorgulama işlemi ücretsizdir.

Telefon ile Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır 

Alo Hasar Çağrı Merkezi numarası 11890’ı arayın. Müşteri temsilcisine T.C. kimlik numarası ve plaka bilgilerini verin. Temsilci, aracın trafiğe çıkış tarihinden o güne kaza geçmişini paylaşacaktır.

Sigortam360 ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama 

Sigortam360 sitesine girin. Sağ üstteki butona, ardından yeni üye seçeneğine tıklayın. E-posta adresiniz, şifre ve diğer bilgileri girin. Hesabınıza giriş yapın. Sorgular sekmesine tıklayın. Hasar sorgula seçeneğine tıklayın. Boş kısma araç plaka numarasını yazın. Hemen sorgula kutucuğuna tıklayın.

Güçlü Düşmanlara Karşı Etkili Silah Kullanımı Güçlü Düşmanlara Karşı Etkili Silah Kullanımı

Tramer Sorgulama Nedir 

Tramer açılımı Trafik Sigortaları Birliği Merkezi olup, kurumun kısaltması olarak kullanılan bir terimdir. Tramer, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm trafik sigortası şirketlerinin birlikte oluşturduğu bir veri tabanı olarak tanımlanabilir. Tramer sorgulama işlemiyle aracın kaza yapıp yapmadığı, hasar kaydı bulunup bulunmadığı, sigortasının olup olmadığı gibi pek çok detaya ulaşılabilir.

Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır 

Tramer sorgulama ile aracın detaylarından kaskoya, kaza sonrası tutanaklardan parça değişimine kadar kapsamlı bilgilere erişmek mümkündür. Daha detaylı aktarmak gerekirse, aracın marka ve modeli, aracın tescili olduğu iller, kasko bilgileri, trafiğe çıkış tarihi, plaka değişim bilgisi, aracın son sahibi, aracın kullanılma süresi gibi çok detaylı verilere ulaşılabilir. Tramer kaydı sorgulama için farklı yöntemler mevcuttur.Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır (1)

e-Devlet ile Ücretsiz Tramer Sorgulama Adımları 

e-Devlet sitesine girin. eDevlet hesabınıza giriş yapın. Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama ekranına girin. Aracın plakasını yazın. Sorgula’ya tıklayın.

SMS ile Tramer Hasar Sorgulama Adımları 

Mesaj uygulamasını açın. Aracın plaka numarasını yazın. 5664’e gönderin. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından sağlanan bilgiye göre, 2024 Tramer sms sorgulama ücreti 95 TL’dir.Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır (2)

Araç hasar kaydı sorgulama, 2. el araç alımında aracın kilometre bilgisini öğrenmek kadar önemlidir. Aracın hasar geçmişi hakkında (kaza geçirmiş mi, kaza ne zaman nasıl olmuş, hasar alan noktalar nereler, hasar tutarı gibi) bilgi almak için hasar kaydı sorgulama yapılmaktadır. Tramer kaydı sorgulama ile de daha detaylı bilgi alınabilmektedir. Ücretli ve ücretsiz tramer ve hasar kaydı nasıl sorgulanır? burada tüm detayları bulabilirsiniz.