Halk arasında ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak en sık kullanılan ilaçlar arasında yer alan Paranox hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından toplatılma kararı alındı. Bu kararın hemen ardından pek çok kişi Paranox ilacının neden toplatıldığı hakkında araştırma yapmaya başladı.

Zayıflamak İçin Doğru Beslenme Planı Nasıl Oluşturulur? Zayıflamak İçin Doğru Beslenme Planı Nasıl Oluşturulur?

Paranox Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Paranox çoğunlukla çocuklarda hafif ve orta şiddette ateş ve ağrıların semptomatik tedavisinde kullanılır. Bir kutusu içinde her biri 120 mg parasetamol içeren 10 tane supozituvar bulunur. Paranox S ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar grubuna dahildir. Süt çocukları ve 12 yaşın altında çocuklarda, PARANOX S 120 mg supozituvar rektal yoldan kullanılır. Doktorlar çocuklardaki hafif ve orta şiddetteki ateş ve ağrı belirtilerini tedavi etmek için PARANOX S’i reçete eder.

Paranox İlacı Neden Toplatılıyor?

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Paranox ilacının toplatılmasına ilişkin yaptığı duyuruda şu ifadeleri kullandı: "Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti.'nin ruhsatına sahip olduğu "Paranox 120 mg/ 15 mg Supozituvar" adlı ürünün piyasada bulunan tüm partilerine, Kurumumuz Komisyonlarınca alınan karar gereği, 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Geri Çekme Yönetmeliği"ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.