Kilo Vermenin Yavaş ve Sürekli Yönteminin Avantajları Nelerdir? Kilo Vermenin Yavaş ve Sürekli Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Oruca niyet etmek, orucun şartları arasında yer almaktadır. Niyet etmeden oruç tutulmamalıdır. İslam'da oruç ibadeti niyet ederek yapmaya karar vermek anlamına gelir. Oruç, sadece bedenen değil, manevi olarak da yapılmalıdır. Maksatsız oruç tutmak, manevî bir faydası olmayan boş bir ayin sayılır. Bu nedenle, saf bir niyete sahip olmak ve İslam'da bir ibadet ve manevi arınma aracı olarak orucun önemini anlamak çok önemlidir.


Oruca niyet etmek, orucun şartları arasında yer alır. Niyet etmeden oruç tutmak doğru değildir, çünkü oruç, manevi bir bağlamda yapılmalıdır. İslam'da oruç ibadeti niyet ederek yapmaya karar vermek anlamına gelir. Oruç, sadece bedenen değil, manevi olarak da yapılmalıdır. Maksatsız oruç tutmak, manevî bir faydası olmayan boş bir ayin sayılır. Bu nedenle, saf bir niyete sahip olmak ve İslam'da bir ibadet ve manevi arınma aracı olarak orucun önemini anlamak çok önemlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir. Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir. Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir. Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz.

Oruca niyet için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet etmek yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir. Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Niyet Etmenden Oruç Tutulur mu?


Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir. Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz.