Erzincan İliç'te yaşanan siyanürlü altın madeni faciasının ardından bölgeye giden Veryansın TV ekibi ve vatan toprağını savunmak için yabancı ortaklı maden şirketine direnen Sedat Cezayirlioğlu, jandarma engeliyle karşılaştı.

Feyza Civelek'in Uyuşturucu İtirafı: 'Biraz da Alkollüydüm Feyza Civelek'in Uyuşturucu İtirafı: 'Biraz da Alkollüydüm

Erzincan İliç’te Sabırlı Köyü sakinlerinin yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan Anagold Madencilik’e ait atık havuzlarından kaynaklı yaşanacak ‘siyanür ve sülfürik asit tehdidi’ne karşı mücadelesi sürerken; kahreden bir gelişme yaşandı.

Veryansın TV’nin bir yıldan uzun süredir uyardığı ve “Türkiye’nin Çernobil’i” dediği Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı altın madeninde toprak kayması meydana geldi. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak, 200 metrelik yamaçtan hızla aşağı doğru aktı. 9 işçi, geniş bir alana yayılan toprağın altında kaldı.

1 yıldan uzun süredir “Toprağımıza sahip çıkın” diyerek yabancı ortaklı maden şirketine karşı direnen Sedat Cezayirlioğlu ve Veryansın TV ekibi, bölgeye gitti. Ancak Veryansın TV ekibi ve Cezayirlioğlu’nun, toprak kaymasının yaşandığı Sabırlı Köyü’ne girişi engellendi.

CEZAYİRLİOĞLU’NDAN MUHALEFET LİDERLERİNE: TÜRKİYE’DE HUKUK BİLE KALMADI Gazeteci Eray Çelebi, Veryansın TV canlı yayınında yaptığı açıklamada, İliç’e girerken 3 kez jandarma kontrol noktasında durdurulduklarını söyledi. Fırat Nehri’nin önünde konuşan Çelebi, Sedat Cezayirlioğlu’nun kendi köyüne giremediğinin altını çizdi.

Jandarma engeli ile karşılan Cezayirlioğlu, “Şahsım devletinde yaşananları izleyin” diyerek muhalefet liderlerine seslendi. Cezayirlioğlu, “Meclis’i terk edin. Türkiye’de hukuk bile kalmamış. Erzincan il jandarma komutanı, Sedat Cezayirlioğlu’nu, beni 400 senelik köyüme almıyor. Köyüme giremiyorum” dedi.

‘BEN EVİME GİREMİYORUM’ Cezayirlioğlu, “Anagold altın madeni, elini kolunu sallayarak benim topraklarıma giriyor, ben evime giremiyorum” diyerek isyan etti.

Bölgedeki gözlemlerini aktaran Veryansın TV'den Serkan Öz, “bir suçüstü halinin kapatılması refleksi” yorumunda bulunarak “Öyle bir refleks verilmiş ki sanki PKK geldi, burada eylem yaptı. Bütün noktalarda polis, jandarma var. Haber alma özgürlüğünün engellenmesi adına bütün noktalar çevrilmiş durumda” dedi.