Nioli yağı; Yeni Kaledonya, Papua Yeni Gine ve doğu Avustralya kıyılarına özgü, okaliptüs ailesinin bir üyesi olan niaouli ağacının (Melaleuca Quinquenervia) yapraklarından ve dallarından damıtma yoluyla elde edilen esansiyel bir yağdır. Nioli yağı, güçlü kokusu nedeniyle aromaterapide sık kullanılan bir yağdır. Niaouli ağacından elde edile nioli yağı, okaliptüs ailesinin bir üyesi olmasına rağmen benzer aromatik özellikleri paylaştıkları için genellikle çay ağacı yağı ile karıştırılır.

Nioli yağının sağlığa faydaları şunlardır: Nioli yağı mikroorganizmalara karşı koyar, ağızdaki bakterilerle mücadele eder, cildi temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihabı giderir, ruh halini rahatlatır, bazı solunum sorunlarını rahatlatır ve saç sağlığına iyi gelir.

Nioli yağının faydaları arasında şunlar bulunur:

Zararlı Mikroorganizmalara Karşı Koyar: Niaouli yağının doğal antiseptik özellikleri, çeşitli zararlı mikroorganizmalara karşı kullanılmasına olanak tanır. Nioli yağı, çeşitli bakteri ve enfeksiyonlara karşı korumayı artırmak için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Ağız Sağlığını İyileştirir: Niaouli esansiyel yağı, diş çürümesi neden olan bakterilerle de mücadele eder. Nioli yağı, doğal özellikleri ile ağız sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Cildi Temizler: Nioli yağının güçlü antibakteriyel özellikleri cilt gözeneklerin temizlenmesine ve zararlı bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Nioli yağı, cilt temizliği için uygun şekilde seyreltildiğinde sivilce ve benzeri küçük sorunlara iyi gelir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Nioli yağının faydalarından biri de kan dolaşımını, metabolik süreçleri ve enzimlerin ve hormonların salgılanmasını uyarabilmesidir.

Bacaklardaki Ağırlığı Giderir: Nioli yağının topikal uygulanmasıyla hafifletilebilen, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan ve bacaklardaki yorgunluk veya sertliği yavaş yavaş hafifleten bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Ruh Halini Rahatlatır: Aromaterapide asansiyel yağ olarak kullanılan niaouli yağı, stres ve endişe duygularıyla başa çıkmakta zorlanan birçok kişiye sakinlik ve rahatlık hissi verir.

İltihabı Azaltır: Nioli yağının faydalarından biri de iltihabı azaltmasıdır.

Bazı Solunum Sorunlarına İyi Gelir: Nioli yağı nefes almayı kolaylaştırmak için hava yollarının açılmasına yardımcı olur.

Böcekleri Uzak Tutar: Araştırmalar, nioli yağının bazı sivrisinek türlerini uzaklaştırmada etkili olduğunu göstermektedir.

Elleri Temizler: Nioli yağı; antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ev yapımı el dezenfektanlarında bir bileşen olarak kullanılır.

Saç Sağlığına İyi Gelir: Nioli yağı saç derisini besler, saçın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Nioli yağı genellikle başka taşıyıcı yağlarla inceltilerek kullanılır. İnceltilmiş hali cilt yüzeyine veya saçlı deriye sürülerek, saf hali ev içerisine ve banyo suyuna damlatılarak kullanılır. Böcek kovması içinse suya damlatılıp sprey yardımıyla kullanılır.

Ücretsiz Oyunlarla Zamanı Unut, Eğlencenin Ta Kendisi Ücretsiz Oyunlarla Zamanı Unut, Eğlencenin Ta Kendisi

Nioli yağının fiyatı farklı markalar ve miktarlar bazında değişiklik gösterir. Örneğin, 5 ml'lik bir Nioli yağının fiyatı ile 20 ml'lik bir paket farklı fiyatlarla satılır. Nioli yağı fiyatı satın alınan yere ve kampanyalara göre değişir.

Nioli yağı doğrudan cinsellik amaçlı kullanılmaz. Öte yandan kokusuyla atmosferi rahatlatmak ve duygusal bağları güçlendirmek için tercih edilebilir.

Nioli yağının idrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmek için kullanılmaz. İdrar yolu enfeksiyonu için bir jinekologdan randevu almalısınız.

Nioli yağı gibi esansiyel yağlar doğrudan iç çamaşırına damlatılmamalıdır. Esansiyel yağların keskinliği yüksektir ve cildinizi tahriş edebilir.