İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parti içinde yaşanan istifalara ve gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Uşak'ta düzenlediği bir etkinlikte konuşan Akşener, partisine yönelik kurumsal operasyon olduğunu belirterek, "Bu, bir siyasi partinin içişlerine karışmak demektir. Şu an itibariyle bir savaş ilanı olarak kabul ediyorum. Varım, buyursunlar. Ben idmanlıyım" dedi.

Akşener, partisinin Uşak İl Başkanlığı'nı ziyaretinde yaptığı açıklamalarda, İYİ Parti'den istifa eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Grup Başkanvekili İbrahim Özkan'ın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile görüşmelerine değinerek eleştirilerde bulundu. Akşener, "Partimize kurumsal operasyon olduğu ortaya çıktı dün. En ilginci bu. Çünkü bu diplomasiyi yapan arkadaşımızın yaptığı diplomasiden haberdar değilim, ama diplomasi yapılan kişilerle konuşabilme yeteğine sahibim. Nasıl oluyor bu iş? Genel Başkan'ın haberi yok, belediye meclis üyesi diplomasi yapıyor parti adına..." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın Konya Mitinginde 'Çırağa Müjde' Sloganı Tepki Çekti Erdoğan'ın Konya Mitinginde 'Çırağa Müjde' Sloganı Tepki Çekti

Partisinin içindeki istifaların ve yaşanan gelişmelerin ardından "kurumsal operasyon" tespiti yapan Akşener, bu durumu savaş ilanı olarak değerlendirdiğini belirtti. Akşener, "Bu ne demek biliyor musunuz? Bir siyasi partinin içişlerine karışmak demektir. Biz bunu 1997'de Doğru Yol Partisi'nde yaşadık. Ben bu konuda idmanlıyım. Şu an itibariyle savaş ilanı olarak kabul ediyorum. Varım, buyursunlar..." dedi.

Partisinden istifa eden ve CHP ile görüşmelerine değinen Akşener, "Ankara'yı paylaşmışlar, İstanbul'u bilmiyorum isimlerine kadar. Mesela Polatlı'ya eski Ankara İl Başkanımız, GİK üyemiz Yetkin Öztürk gelecekmiş. Ama bunlar CHP'den aday olacakmış... Ben öyle anladım konuşmadan. Daha ilginci de Gölbaşı'na da Yakup Odabaşı gelecekmiş. Hiçbirinden haberim yok." şeklinde konuştu.

Partisinin rekabet etmek istediğini ve Türkiye'de üçüncü bir yolun öncüsü olmayı hedeflediğini vurgulayan Akşener, yaşanan gelişmelere karşı sert bir duruş sergiledi. İYİ Parti'nin içinden ayrılanları eleştiren Akşener, bu durumu "operasyon siyaseti" olarak niteledi ve partisinin hür ve müstakil bir şekilde rekabet etme kararı aldığını ifade etti. Akşener, "Bir parti, kendi iradesi ile yetkili organları ile hür ve müstakil bir şekilde, 'ben rekabet etmek istiyorum' diyorsa; 'Türkiye'de üçüncü bir yolun öncüsü olacağım' diyerek, bu kutlu duruşu ortaya koyuyorsa, karşımızda bulacağımız bir davranış mıdır bu?" dedi.

İYİ Parti'den yaşanan istifalar ve eleştirilere dair olarak daha önce de parti sözcüsü Kürşad Zorlu, "Partimize yönelik yer yer bir planlı saldırının olduğunu ifade etmek istiyorum" açıklamasında bulunmuştu. Akşener'in sert çıkışıyla birlikte parti içindeki gerginlik ve tartışmaların nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu.