Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından özel okullarla ilgili yeni bir uygulama kararı alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile özel okul ve kurumlarla ilgili pek çok yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeler arasında özel okulların ücretsiz okutması gereken öğrencilerin yerleştirme işlemlerinin merkezi yapılmasına ilişkin yeni bir düzenleme bulunuyor.Meb'den Özel Okullara Yeni Karar Ücretsiz Kontenjanlarda Merkezi Yerleştirme Dönemi Başlıyor (1)

Ücretsiz Okutulması Gereken Öğrencilerin Yerleştirme İşlemleri Merkezi Olacak

MEB'in aldığı bu karara göre, özel okulların ücretsiz kontenjanlardan yararlanabilecek kanun kapsamına giren öğrencilerin, özel okul kayıtlarını kolaylaştırmak amacıyla gelecek eğitim öğretim yılı itibarıyla merkezi yerleştirme yapılacak. Yerleştirme işlemi, öğrencilerin tercihlerine göre yapılacak. Öncelik sırasının belirlenmesinde ise ailenin geliri, okuyan kardeş sayısı, engellilik durumu, spor ve bilim alanlarında elde edilen dereceler gibi kriterler dikkate alınacak. Eşitlik halinde puanı yüksek olan öğrencilere öncelik verilecek.

Başvurular Dijital Ortamda Alınacak

Başvuruların dijital ortamda alınması için Bakanlık çalışmalarını sürdürüyor. Başvurular için takvim ilan edilecek ve müracaatlar valiliklerce değerlendirilecek. Puan durumu ve tercihler dikkate alınarak öğrenciler okullara yerleştirilecek. Yerleştirme hakkı kazanan öğrenciler, özel okullarla görüşerek sözleşmelerini ücretsiz olarak imzalayacak ve kayıtlarını yaptıracaklar.Meb'den Özel Okullara Yeni Karar Ücretsiz Kontenjanlarda Merkezi Yerleştirme Dönemi Başlıyor

AÖF Bahar Dönemi Ara Sınavları 23-24 Mart'ta Gerçekleşecek! AÖF Bahar Dönemi Ara Sınavları 23-24 Mart'ta Gerçekleşecek!

Önemli Bir Adım: Ücretsiz Kontenjanlar için Merkezi Yerleştirme

MEB'in aldığı bu karar, özel okullarda ücretsiz kontenjanlardan yararlanacak öğrencilerin yerleştirme sürecini daha şeffaf ve adil bir şekilde yönetmeyi amaçlıyor. Bu yeni düzenleme ile özel okulların ücretsiz okutması gereken öğrencilerin kayıt süreçleri daha kolay hale getirilerek, eğitimde fırsat eşitliği sağlanması hedefleniyor.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullarla ilgili önemli bir karar aldı ve bu karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan düzenlemeyle birlikte, özel okulların ücretsiz kontenjanlardan yararlanabilecek öğrencilerin yerleştirme işlemleri merkezi olarak yapılacak. Öğrencilerin yerleştirme işlemleri, aile geliri, okuyan kardeş sayısı, engellilik durumu gibi kriterlere göre belirlenecek. Eşitlik durumunda puanı yüksek olan öğrencilere öncelik verilecek. Başvuruların dijital ortamda alınması planlanırken, müracaatlar valiliklerce değerlendirilecek ve öğrenciler okullara yerleştirilecek. Bu kararın amacı, özel okullarda ücretsiz kontenjanlardan yararlanacak öğrencilerin kayıt sürecini daha şeffaf ve adil hale getirmek. Bu düzenlemeyle, özel okulların ücretsiz okutması gereken öğrencilerin kayıt süreçlerinin kolaylaştırılarak eğitimde fırsat eşitliği sağlanması hedefleniyor.