Maysa, Arapça kökenli bir isimdir ve genellikle kız çocuklarına konulmaktadır. Türkiye'de pek yaygın olmayan bir isim olmasına rağmen, yeni nesil isimler arasında yer almaktadır.

Maysa İsminin Anlamı Nedir?

Maysa, çok eski bir isim olmasına rağmen, internet sayesinde günümüzde popüler olan isimler arasında yer almaktadır. İsmi özel kılan ise, farklı kültürlerde farklı anlamlar içermesidir. Türkmenlere göre yazın açan çiçek, Araplara göre gururlu yürüyüş ve zarif anlamlarına gelmektedir.

Türkçede genel olarak "yazın açan çiçek" ve "zarif" anlamları kabul edildiğinden yeni doğan kız bebeklere bu isim verilmektedir. Zerafet ve çiçek anlamlarını içerdiğinden erkek çocuklara konulmamaktadır.

Maysa İsmi Kur'an'da Geçer mi?

Ebeveynlerin bazıları, bebeklerine isim koyarken, Kur'an-ı Kerim'de yer alıp almadığını da kontrol ediyorlar. Bebeklerine anlamlı bir isim koyma amacı güderken, Kur'an'a ters olmaması veya doğru kullanılmasına dikkat ediyorlar. Maysa ismi Arapça kökenli olduğundan, bu ismi beğenenler ve kız bebeklerine koymak isteyenler ilk olarak Kur'an'da geçip geçmediğini araştırıyorlar.

Maysa, Arapça bir isim olmasına rağmen Kur'an'da geçmemektedir. İçerdiği güzel ve duygulu anlamıyla kız çocuklarına rahatlıkla konulacak bir isimdir. Herhangi bir sakıncası yoktur. İsmin hem kısa hem de telaffuzunun kolay olması tercih nedenleri arasında yer almaktadır.

TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Maysa isminin sözlük anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde yer almamaktadır. Erkek ve kız adları ile anlamları kategorisinde de geçmemektedir.

Maysa Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Maysa ismi verilen kız çocuklarında görülen karakteristik özellikler şunlardır;

  • Uyumludur. Çabuk çevre oluşturur. İnsanlarla rahat kaynaşır.

  • Hayalperest ve maceracı ruhludur. Yeni şeyler denemekten çekinmez. Çabuk karar verip, uygulamaya koyar.

  • Meraklıdır, araştırmayı sever.

  • İnatçı bir karaktere sahiptir. Kendi bildiği ve inandığı doğrular için savaşıp, sonuna kadar gider.

  • Dürüsttür, yalanı sevmez.