Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 25 Nisan'da düzenlenen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına dair özeti paylaştı. Özette, temmuz ayında süresi dolacak olan konut kiralarında yüzde 25 tavan zam uygulamasına dair dikkat çeken bir mesaj da yer aldı. Peki, konut kira zammında yüzde 25 sınırı kalkıyor mu? İşte ayrıntılar...

1. Merkez Bankası'nın PPK Toplantısı Özeti

TCMB'nin 25 Nisan'daki faiz kararını açıkladığı PPK toplantısına dair dün paylaşılan özette, konut kiralarına yüzde 25'lik tavan zam uygulamasına dair önemli bir mesaj yer aldı. Konut kira zammında yüzde 25 sınırı kalkacak mı? Merkez Bankası'nın paylaştığı PPK toplantısı özetinde nasıl bir sinyal verildi? İşte detaylar...Kiralarda Yüzde 25 Zam Sınırı Kalkıyor Mu Zam Uygulaması Son Bulacak Mı (2)

2. Yüzde 25'lik Tavan Zam Uygulaması Uzatılacak mı?

Konut kiralarında yüzde 25'lik tavan zam uygulamasının süresi 2 Temmuz 2024'te doluyor. 2022 yılında 1 yıllığına yürürlüğe giren uygulama, 2023'te de 1 yıl uzatılmıştı. Uygulamanın devam edip etmeyeceği ise merak konusu olmuştu.

3. Merkez Bankası'ndan Kirada Yüzde 25'lik Tavan Zam Sinyali

Toplantı özetinde kirada tavan zam uygulamasına dair şu ifadeler yer aldı: "Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir."

4. Merkez Bankası'nın PPK Toplantı Özetindeki İlgili Kısım

Merkez Bankası'nın PPK toplantı özetindeki ilgili kısım şöyle: "Yıllık kira enflasyonu yüksek bir seviyede seyrini sürdürürken, Perakende Ödeme Sistemi (PÖS) mikro verileri üzerinden takip edilen öncü göstergeler kira artış oranında şubat ayında başlayan yavaşlamanın nisan ayında devam edeceğini ima etmektedir. Öte yandan, konut fiyatları yıllık artışı şubat itibarıyla yüzde 58,3 seviyesine gerileyerek yıllık tüketici enflasyonunun altında kalırken, mevsimsel etkilerden arındırılmış veriler bu kalemdeki aylık artışın da son aylarda önemli ölçüde yavaşladığına işaret etmiştir. Konut fiyatlarındaki bu durumun, ilerleyen dönemde kira enflasyonunu sınırlayacak bir unsur olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkacak olmasının kira enflasyonuna etkisi de yakından takip edilecektir."

5. DDM, Tavan Zam Uygulaması Kaldırılacak İddialarını Yalanladı

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DDM), şubat ayında bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi" şeklindeki iddiaları yalanlamıştı.

6. Kirada Tavan Zam Uygulaması Kalktığında Zamlar Nasıl Hesaplanacak?

Konut kiralarındaki yüzde 25'lik tavan zam uygulamasının kaldırılması halinde, kira zamları önceden olduğu gibi 12 aylık enflasyon ortalamasına göre hesaplanacak.

Euro Bölgesi: Üye Ülkeler, Ekonomik Entegrasyon ve İş Fırsatları Euro Bölgesi: Üye Ülkeler, Ekonomik Entegrasyon ve İş Fırsatları

7. Kira Zammında Yüzde 25 Sınırı Kalkıyor mu?

Konut kiralarındaki tavan zam uygulamasının kaldırılıp kaldırılmayacağı ya da uzatılıp uzatılmayacağı hakkında henüz resmi bir açıklama ve kesin bir bilgi bulunmuyor.

Konut kira zammında yüzde 25 sınırının kalkıp kalkmayacağı, Merkez Bankası'nın PPK toplantısı özetinde belirtilen mesajlarla belirsizliğini koruyor. Konut sahipleri, kiracılar ve sektör temsilcileri, konuyla ilgili gelecek açıklamaları yakından takip etmeye devam edeceklerdir.