ATV ekranlarında yayınlanan ve büyük ilgi gören yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster, son bölümde seyircileri büyük bir heyecana sürükledi. Programda, 19 yaşındaki genç bir yarışmacıya, tam 5 milyon TL değerinde bir soru soruldu.

Yarışmanın sunucusu olan Kenan İmirzalıoğlu'nun heyecanlı bir şekilde sorduğu soru, izleyenleri ekrana kilitledi. Sorunun metni şöyleydi: "Bakara Suresi'nde kendilerine bıldırcın eti ve kudret helvası verilmesine rağmen İsrailoğullarının, 'Biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız' diye isyan edip Hz. Musa'dan 'Rabb'ine dua et de versin' diyerek istedikleri arasında hangisi yoktur?"Kim Milyoner Olmak İster Tarihi Anda 5 Milyon Tl'lik Sorunun Cevabı (1)

A: Mercimek B: Soğan C: Nohut D: Sarımsak

Sürdürülebilir Finansın Öncüsü: Banka Yeşil Projelere Destek Veriyor Sürdürülebilir Finansın Öncüsü: Banka Yeşil Projelere Destek Veriyor

Genç yarışmacı, düşündükten sonra cesurca Cevabı C olarak belirtti. Ve hakem tarafından doğru olduğu onaylandı.

Bu soru, Bakara Suresi'nin 61. ayetinde geçen bir olaya referansla sorulmuştur. Ayet şöyle der: "Siz (ise şöyle) demiştiniz: 'Ey Musa, biz bir çeşit yemeğe katlanmayacağız, Rabbine yalvar da, bize yerin bitirdiklerinden bakla, acur, sarmısak, mercimek ve soğan çıkarsın.' (O zaman Musa:) 'Hayırlı olanı, şu değersiz şeyle mi değiştirmek istiyorsunuz? (Öyleyse) Mısır'a inin, çünkü (orada) kendiniz için istediğiniz vardır.' demişti. Onların üzerine horluk ve yoksulluk (damgası) vuruldu ve Allah'tan bir gazaba uğradılar. Bu, kuşkusuz, Allah'ın ayetlerini tanımazlıkları ve peygamberleri haksız yere öldürmelerindendi. (Yine) bu, isyan etmelerinden ve sınırı çiğnemelerindendi."

Kim Milyoner Olmak İster, geniş bir bilgi yelpazesine sahip olmak ve genel kültürü artırmak isteyenler için mükemmel bir fırsat sunmaktadır. Yarışmacılar, çeşitli alanlardan sorularla karşılaşarak hem bilgilerini sınayabilir hem de yeni şeyler öğrenebilirler.