Dünya genelinde, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıyla birlikte obezite ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarıyla mücadele eden insanların sayısında artış yaşanmaktadır. Bu durum obezite tedavisinde farklı tekniklerin kullanımına da yansır. Son yıllarda ameliyatsız mide küçültme yöntemlerinden biri olan mide balonu, sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir.Mide Balonu (1)

Beslenme ve Bağışıklık: İyi Bir Bağışıklık Sistemi İçin Önemli Besinler Beslenme ve Bağışıklık: İyi Bir Bağışıklık Sistemi İçin Önemli Besinler

Mide Balonu

Obezite hastalarında diyet ve egzersizle sonuç alınamayan veya sağlık açısından hastanın kısa sürede kilo vermesinin gerekli olduğu durumlarda cerrahi ve cerrahi dışı tedavi seçeneklerinden faydalanılır. Mide balonu da ameliyatsız mide küçültme yöntemlerinden biridir. Mide balonu, hem kısa sürede kilo vermeye yardımcı olması hem de ameliyatsız uygulanması nedeniyle son yıllarda hastalar ve uzmanlar tarafından yaygın olarak tercih edilen bir obezite tedavisi yöntemidir.

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlar. Vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan kişilerde obeziteden söz edilebilir. Obezite ile ilişkili pek çok sağlık sorunu olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi ciddi sağlık problemleri bulunur. Bu nedenle obezitenin tedavisi sadece estetik amaçlar için değil, sağlıklı bir yaşam için de gereklidir. Günümüzde obezite tedavisi için cerrahi ve cerrahi olmayan pek çok seçenek mevcuttur. Obez hastaya hangi tedavinin uygulanacağına uzman doktor kontrolünde karar verilir. Mide balonu, cerrahi olmayan tedavi yöntemleri içinde yaygın olarak tercih edilen bir tedavi yöntemidir.Mide Balonu (2)

Mide Balonu Yerleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mide balonu mideye yerleştirilmeden önce alanında uzman doktorlar tarafından hastanın detaylı değerlendirmesi yapılır. Hastanın midesinde başka bir sağlık problemi olup olmadığı endoskopik görüntüleme yöntemleriyle incelenir. Mide balonu yerleştirme sırasında genel anesteziye gerek yoktur. Hasta sedasyon etkisi altındayken balon yerleştirilir. Günümüzde mide balonu iki farklı yöntemle yerleştirilebilir: endoskopik mide balonu ve yutulabilir mide balonu. Endoskopik mide balonu işlemi sedasyon altında gerçekleştirilirken, yutulabilir mide balonu işlemi sedasyon gerektirmez ve hastanın kendisi tarafından yutulur.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Mide balonu için hastanın vücut kitle indeksi önemlidir. Vücut kitle indeksi 30'un altında olan veya 40'ın üzerinde olan kişiler için alternatif tedaviler düşünülmelidir. Ayrıca, bu kriterleri karşılamayan ancak diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunları nedeniyle kısa sürede kilo vermesi gereken kişilerde de doktorun uygun görmesi halinde mide balonu kullanılabilir.

2024 Mide Balonu Fiyatları

Mide balonları, vücutta 6 aydan 12 aya kadar kalabilen materyallerden yapılır. Mide balonu fiyatları, kullanılan balonun türü, vücutta kalacağı süre gibi kriterlere göre değişir.

Mide balonu, obezite tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Ameliyatsız mide küçültme yöntemleri arasında yer alır ve genellikle cerrahi müdahale gerektirmez. Ancak her tedavi yönteminde olduğu gibi mide balonu tedavisi de uzman doktorlar tarafından kontrol edilmelidir.