Bayram tatili kamu çalışanlarına 9 gün oldu. Bayramda çalışanlar için fazla mesailer nasıl olacak? SGK Uzmanı Özgür Erdursun bayram mesaileriyle ilgili hesaplama yaptı. Erdursun, 2 bin liranın fazladan hesaplara yatırılacağını söyledi.

10-12 Nisan tarihlerinde idrak edilecek olan 2024 Ramazan Bayramı öncesinde bayram tatili başlayacak. Ramazan Bayramı arefesinden önceki ilk iş günü olan 8 Nisan Pazartesi ile yarım gün mesainin olduğu 9 Nisan arefe günü idari izin olarak kararlaştırıldı. Buna göre, Bayram tatili 6 Nisan Cumartesi günü başlayıp 14 Nisan Pazar sona erecek.Kamu Çalışanlarına Bayram Sürprizi 2 Bin Tl Ek Ödeme! (1)

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun, Ramazan Bayramı tatilin 9 güne çıkarılması sonrası çalışanların ne kadar mesai ücreti alacaklarını şöyle hesapladı:

Ramazan bayramı 3.5 gündür. Ramazan bayramı 3.5 gün ayrıca 1.5 gün idari izin ve hafta tatili ile 9 gün olarak ilan edilse de bu tatilden kamu çalışanları dışında özel sektör çalışanları faydalanamayacaktır.Kamu Çalışanlarına Bayram Sürprizi 2 Bin Tl Ek Ödeme! (2)

İhtiyacınıza Göre Özelleştirilmiş: Esnek Araç Sigortası Paketleri İhtiyacınıza Göre Özelleştirilmiş: Esnek Araç Sigortası Paketleri

Salı günü arife yarım gün, çarşamba, perşembe, cuma bayram tam gün bayram tatili olacak. Yani bayram tatili özel sektör çalışanları için 3.5 gündür.

Asgari Ücretle çalışan bir kişinin günlük ücreti net 566,74 TL'dir. Bayramda 3.5 gün tam çalışan kişi normal ücretine ilave olarak 1.983.58 TL ilave ücreti alacak.

Net 30.000TL ücretle çalışan bir kişi ilave 3.500TL alacak. Bayram çalışmalarında mesai hesabı, normal ücretine ilave bir ücret ilavesi şeklinde uygulanır.