Geçtiğimiz yıl yaşanan acı felaketin ardından koruyucu aile başvuruları artış gösterdi. Birçok kişi, depremden sonra anne ve babasını kaybeden çocuklar için nasıl koruyucu aile olunabileceğini araştırmaya başladı.

Koruyucu Aile Nedir?

Koruyucu aile; ailesi olmayan ya da ailesinin yanında öz bakımlarını sağlanamayan çocukların aile ortamında yetişmesini sağlamak, eğitimini ve bunun gibi her türlü desteğini karşılamak isteyen kişilerin, kısa süreli ya da uzun süreli olarak devlet denetiminde olmak koşulu ile çocukların ihtiyaçlarının karşılayabilen, çocuklara her türlü desteği maddi ve manevi olarak verebilen kişilerdir.

Kimler Koruyucu Aile Olabilir?

Koruyucu aile olmak isteyen kişi ya da kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, 25 ila 65 yaş arasında olması, eğitim seviyesinin en az ilkokul derecesinde olması, psikolojisinin çocuk bakmaya uygun olması ve düzenli bir gelire sahip olması gibi şartları yerine getirmesi gerekmektedir.Koruyucu Aile Başvuruları (1)

Koruyucu Aile Olmak İçin Başvuru Kanalları

Koruyucu aile olmak için başvuru yapılabilecek ilk merci e-devlet platformudur. Özellikle geçtiğimiz yıl yaşanan depremlerden sonra kişilerin koruyucu aile olmak için e-devlet üzerinden başvuru yapabilmesi adına sistem yeniden devreye sokulmuştur. Bunun için e-devlet platformuna giriş yaptıktan sonra aram kısmına ‘koruyucu aile başvurusu’ yazılması gerekir. Ardından açılan hizmette belirtilen işlemleri tamamlayarak başvurular yapılabilir. E-devlet platformunun yanı sıra ikamet edilen ilin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gidilerek koruyucu aile olmak için başvuruda bulunulabilir.

Koruyucu Aile Başvurusunda İstenilen Evraklar

Koruyucu aile olarak başvuru yapmak isteyen kişi ya da kişilerin maddi durumunun yanı sıra fiziksel ve ruhsal sağlığı da incelenir. Aynı zamanda aylık düzenli gelirinin olup olmadığı ve kişi ya da kişilerin yaşadıkları alanların çocuklar için uygun olup olmadığı da incelenen detaylar arasında yer alır. Başvuru yaparken adli sicil belgesi, iş ve gelir belgesi, öğrenim durumunu gösteren belge ve fiziksel, ruhsal sağlığı gösteren belgeler gibi evraklar istenmektedir.

Epic Games Store, 480 TL Değerindeki Ghostrunner'ı Ücretsiz Sunuyor! Kaçırmayın! Epic Games Store, 480 TL Değerindeki Ghostrunner'ı Ücretsiz Sunuyor! Kaçırmayın!

E-devlet üzerinden yapılan başvuruların sonucu genellikle kısa sürede bildirilirken, İl Müdürlüklerine yapılan başvuruların sonuçları ise daha uzun sürebilmektedir.