Meteorolojik uyarı: Kuvvetli Yağışlar ve Fırtına Meteorolojik uyarı: Kuvvetli Yağışlar ve Fırtına

Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlar, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için sandık başına gitti. Oyların sayımı devam ederken, seçim sonuçlarına olan ilgi giderek artıyor.

Seçim Süreci


31 Mart 2024'te gerçekleştirilen yerel seçimlerde, Türkiye genelinde 81 ilde oy kullanma işlemi saat 07.00'de başladı ve 16.00'da sona erdi. Diğer illerde ise oy verme işlemi saat 08.00'de başladı ve 17.00'de sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği seçim yasaklarının sona ermesiyle birlikte AK Parti, CHP, İYİ Parti ve diğer siyasi partilerin il il seçim haritaları ve oy sonuçları açıklanmaya başladı. Seçim yarışının en çekişmeli olduğu şehirlerden bazıları ise İstanbul, Ankara, Hatay ve Diyarbakır oldu.

Seçime Katılım


Türkiye genelinde yaklaşık 61 milyon seçmen, yerel yöneticilerini belirlemek için sandık başına gitti. Seçimlerde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirlenmesi hedeflendi. Toplamda 34 siyasi partinin adaylarını yarıştırdığı seçimde ülke genelinde 206 binden fazla sandık kuruldu.

Sonuçların Açıklanması


31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'ne ilişkin yurt içi, yurt dışı ve gümrüklerde kullanılan oyların kesin sonuçları Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ilan edilecek. YSK, 21 Mart'ta başlattığı seçim yasaklarının sona ermesiyle birlikte Türkiye genelinden seçim sonuçlarına dair ilk verileri açıklamaya başlayacak.

Öne Çıkan Şehirler


İstanbul'un seçim sonucu, Türkiye genelinde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. AK Parti'den Murat Kurum mu yoksa CHP'den Ekrem İmamoğlu mu seçimi kazanacak sorusu, vatandaşların ve siyasetçilerin gündeminde.